گزارش بورس چهارشنبه ۴ بهمن | بهبود شاخص کل بورس

0
284

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | رشد شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۲۹۷ واحدی به۹۹.۵۲۲ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳،۵۴۱ میلیاردریال (۹۱۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱،۹۴۳ میلیارد ریال (تقریبا ۱،۱۱۷ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۳،۴۵۷ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۱۱۵ واحد، سرمایه گذاری غدیر با ۵۰ واحد و معدنی و پتروشیمی جم با ۴۱ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۴۷، بانک ملت با ۲۹ واحد و ایران خودرو با ۲۳ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۵۴ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیارد و ۹۴۲ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی بیش از ۷۶ هزار نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۶۵.۹۵ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۲۹۸ نماد (معادل ۸۷ % تعدادی و معادل ۹۱% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۴۷ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۳۶ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۵ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت محصولات شیمیایی با ۱،۰۰۹، فلزات اساسی با ۳۹۲ فرآورده‌های نفتی با۱۶۵ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بازار سهام در حالی معاملاتی متعادل و کم نوسان را در اغلب نمادهای معاملاتی نظاره‌گر بود که با انتشار خبرهایی مبنی بر افزایش رشد اقتصادی در سال جدید میلادی و در عین حال تقویت دلار در برابر یورو در بازارهای جهانی باعث شد تا علی‌رغم در جا زدن بورس‌های اروپایی اما بورس‌های آمریکا و آسیا با رشد شاخص‌های خود روبه‌رو باشند. نماگرهای منتخب بازار در بورس ایران نیز در حالی سبزپوش شدند که انتظار برای تعدیل سود شرکت‌های پتروشیمی به ویژه در میان اوره‌سازها و همچنین تأثیر نرخ ارز بر سودآوری این شرکت‌ها باعث شد، تا به پشتوانه هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری خود پیشروترین گروه در بازار سهام باشند. در این بین نوسان نوبتی در گروه‌های پیشرو بازار باعث شده تا نتوان روندی قابل پیش‌بینی را برای سهام‌های پیشرو بازار در کوتاه‌مدت پیش‌بینی کرد. در کنار ابهام‌های موجود برای اغلب معامله‌گران بازار سهام و بیم امید از بابت سهامداری در گروه‌های پیشروی بازار اغلب معامله‌گران ترجیح می‌دهند، تا در شرکت‌های کوچک و یا حاضر در بازار دوم بورس تهران به دنبال نوسان‌گیری باشند.

نظر بدهید