گزارش بورس چهارشنبه ۱۰ خرداد

0
334

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-960310-1
monitoreconomy_ir-stock-960310-2
بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با افزایش۱ واحدی به ۸۰.۵۱۳ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۵۶۷ میلیارد ریال(۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۳۸۶ میلیارد ریال (تقریبا ۸۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۸۵۳ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت آسان پرداخت پرشین با ۲۴ واحد، پارس خودرو با ۱۰ واحد و گروه مدریت سرمایه گذاری امید با ۹ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی خارک با ۲۱ واحد، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با ۱۴ واحد و ملی صنایع مس ایران با ۹ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۵۶ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۵۷۳ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۳ هزار و ۷۳۵ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۵۰ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۲۴ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۷۳ نماد (معادل ۸۱% تعدادی و معادل ۸۶% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۱۴ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۴۵ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۴ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز گروه لاستیک و پلاستیک با ۳۰۳، محصولات شیمیایی با ۱۱۱ و خودرو و ساخت قطعات با ۹۴ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد، بورس تهران پس از رشد انتخاباتی خود حالا وارد فاز اصلاح و رکود شده است. در عین حال، اشخاص حقوقی بیش از پیش در سمت تقاضای سهام فعال شده‌اند. اگرچه خریدهای حمایتی اشخاص حقوقی این بار رشد دادن شاخص بورس را هدف نگرفته، اما تلاش‌ها در جهت جلوگیری از اصلاح قیمت‌ها به وضوح مشاهده می‌شود. به نظر می‌رسد حقوقی‌ها تلاش دارند در آستانه برگزاری مجامع از ریزش قیمت‌ها جلوگیری کنند. از زمانی که شاخص کل بورس از مرز ۸۰ هزار واحدی گذشته است، اشخاص حقیقی تلاش داشته‌اند که از بازار خارج شوند. در طرف دیگر حقوقی‌های بازار در قیمت‌های منفی و صفر تابلو خریدار بوده‌اند. در روند افزایشی قیمت‌ها از ابتدای سال، مانند سایر دوره‌های رونق طی چند سال اخیر، این ورود نقدینگی از جانب اشخاص حقیقی بود که باعث شد شاهد رونق بازار باشیم. حالا از هفته منتهی به انتخابات ریاست جمهوری تاکنون به‌طور پیوسته شاهد خروج اشخاص حقیقی و مثبت شدن خالص خرید حقوقی‌ها بوده‌ایم.

برترین های بورس
monitoreconomy_ir-stock-960310-3

monitoreconomy_ir-stock-960310-4

 

 

نظر بدهید