گزارش بورس چهارشنبه ۱۱ اسفند

0
362

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-11esfand95-1

monitoreconomy_ir-stock-11esfand95-2

بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با کاهش ۱۲۷ واحدی به ۷۷.۴۷۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۲۱۱ میلیارد ریال (۱.۱۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳.۱۰۳ میلیارد ریال (تقریباٌ ۲.۴۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۸۱۴ میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی با ۱۸ واحد، بانک انصار با ۱۷ واحد و سرمایه گذاری ملی ایران با ۱۴ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۵۹ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۴۷ واحد و نفت گاز پتروشیمی تاًمین با ۳۱ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۲۲ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۹۳۲ میلیون و ۳۳۵ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۱ هزار و ۷۴۵ نوبت داد و ستد بود.
معامله‌گران بورس تهران نظاره‌گر بازاری کم‌حجم بودند که غلبه عرضه بر تقاضای سهام در گروه خودرویی در کنار تکاپو برای نقد کردن بازدهی‌ها از ویژگی‌های آن بود. بازاری که امروز حتی در تک‌سهم‌ها نیز علاقه به فروش وجود داشت. در این‌ بین تک‌سهم‌های گروه غذایی، سیمانی و برخی از فولادی‌ها اگرچه با افزایش تقاضای نوسان گیران همراه بودند، اما تکاپوی برخی از هلدینگ‌ها و شرکت‌های وابسته به صندوق‌های بازنشستگی برای فروش تکلیفی سهام به‌منظور تسویه مطالبات و عیدی مشمولان صندوق‌های بازنشستگی در شب‌های عید، امروز در پایان یک هفته کاری برای شناسایی بازدهی در گروه‌های کوچک بازار، شاهد غلبه عرضه بر تقاضا بود، هرچند که به نظر می‌رسد، در هفته آینده دوباره شرکت‌های کوچک دستخوش نوسان‌های کوتاه‌مدت شوند. نماد معاملاتی بورس کالا پس از انتقال به تابلوی پایه الف بازار پایه و همچنین معاملات ثانویه صندوق سرمایه‌گذاری زمین و ساختمان نگین شهرری، بازگشایی شد. خطر بزرگ برای ناظران بازار بی‌توجهی به شرکت‌های بزرگ و برخورداری از سهام شناوری بالا بوده که در غیاب نماد‌های پراقبال بازار این روزها از چشم معامله‌گران افتاده‌اند.
طبق تجربه سنوات گذشته انتخابات ریاست جمهوری و اظهارنظرهای بین المللی، فضای سیاسی حاکم بر بازار های مختلف را تحت تاثیر قرار خواهد داد که این امر موجب ایجاد نوسان در قیمت ارز، نفت و کامودیتی ها می شود. از طرفی با توجه به اینکه کنترل تورم که جز سیاستهای اصلی دولت فعلی است، تا پایان دولت ادامه داشته باشد. همچنین افراد در این مواقع محتاطانه تر رفتار می کنند پیش بینی می شود پیش از انتخابات و تا بهار سال آینده روند متعادل و مثبتی را در بازار بورس تجربه کنیم، اما این روند به دور از هیجان و به صورت معقول خواهد بود.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-11esfand95-3

monitoreconomy_ir-stock-11esfand95-4

نظر بدهید