گزارش بورس چهارشنبه ۱۱ بهمن | کاهش شاخص کل بورس

0
213

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | کاهش شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۴۲۴ واحدی به ۹۸.۱۳۳ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۵.۴۶۰ میلیاردریال ( ۳.۸۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۳۴۹ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۵۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۵۰۹ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت نفت پارس با ۱۹ واحد، نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۱۴ واحد و آسان پرداخت پرشیا با ۱۴ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۵۹، معدنی و صنعتی گل گهر با ۵۲ واحد و ایران خودرو با ۴۷ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۵۴۶ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۹۷۹ میلیون و ۳۳۵ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۲ هزار و ۲۱۷ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۳ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۲۹۹ نماد (معادل ۸۷ %تعدادی و معادل ۹۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۹۲ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۸۵ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۲ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات با ۲۶۰، فلزات اساسی با ۲۰۴ و فرآورده‌های نفتی ۱۸۵ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
بازار سهام در پنجمین روز از هفته جاری، شاهد افزایش شتاب‌ افت قیمت‌ها بود. در شرایط فعلی، نگاه‌ها به سوی نمادهای کوچک‌تر بازار جلب شده است. توجه به نمادهای کوچک‌تر به‌عنوان یک مقصد جذاب برای کسب بازدهی در کوتاه‌مدت با توجه به اینکه با قدرت نقدینگی راحت‌تر نوسان می‌کنند، در حالی صورت می‌گیرد که کارشناسان معتقدند سهامداران متقاضی این نمادها باید ریسک‌هایی را مد نظر قرار دهند؛ چراکه در صورت وقوع این ریسک‌ها، زیان‌ سنگین‌تری متوجه دارندگان سهام این شرکت‌ها می‌شود. برخی نگرانی‌ها درخصوص ریسک‌های سیستماتیک و همچنین برخی تغییرات ساختاری در بازار سهام مهم‌ترین دلایل این روند کم‌رمق ارزیابی می‌شود. ضمن اینکه عدم تعدیل انتظارات نسبت به شرایط فعلی نیز در احتیاط و عقب‌نشینی سهامداران اثر داشته است. پس از تجربه یک دوره رشد عمومی نسبتا ممتد قیمت سهام، از ابتدای هفته جاری فضای انتظار و احتیاط بر بازار سهام غلبه کرده است.

نظر بدهید