گزارش بورس چهارشنبه ۱۲مهر

0
337

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
تحلیل بازار بورس تحلیل بازار بورسبررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص کل بورس با افزایش ۷۴ واحدی به ۸۵.۴۲۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۴۶۰ میلیاردریال(۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس۱.۳۹۲ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۵۵۲ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت آسان پرداخت پرشین با ۲۸ واحد، ارتباطات سیار ایران با ۲۱ واحد و ایران خودرو با ۲۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۱۶، آلومینیوم ایران با ۱۰ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۹ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۴۶ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۶۰۱ میلیون و ۱۰ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۵ هزار و ۲۱۷ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۳ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۴ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۰ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۴ نماد (معادل ۸۶% تعدادی و معادل ۹۲ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۰۴ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۶۳ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۷ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت مخابرات ۲۶۶، فلزات اساسی با ۱۹۷ و خودرو و ساخت قطعات با ۱۰۸ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران با معاملاتی کم‌حجم و بی‌فروغ در اغلب نمادهای معاملاتی هم‌سو با درجا زدن قیمت‌ها در محدوده صفر تابلو بود. در این بین تمایل حامیان نماگرهای منتخب بورس برای چرخاندن فرمان خودرویی‌ها به سمت دامنه نوسان مثبت قیمتی باعث شد تا سایپا و ایران‌خودرو امروز برای حمایت از شاخص بورس پیشرو باشند. در نماد معاملاتی داده گستر عصر نوین اما انباشت تقاضا از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی دوباره باعث شد، تا این سهم تازه عرضه شده در سقف کامل دامنه نوسان مثبت قیمتی و سقف خرید ۷ میلیون سهمی به کار خود پایان دهد. در گروه پالایشی‌ها هم به لطف حمایت حقوقی‌ها اغلب نمادهای پیشروی این گروه در محدوده صفر تابلو و در شیب نوسان مثبت قیمتی رنج شدند. امروز همچنین در سهم تازه عرضه شده شرکت تولید و صادرات ریشمک، بیش از یک میلیون سهم به ارزش یک میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران این سهم کوچک مواجه بود.

 

نظر بدهید