گزارش بورس چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت

0
358

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-960213-1

monitoreconomy_ir-stock-960213-2

بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با افزایش ۲۷ واحدی به ۷۹.۹۶۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۰۳۰ میلیارد ریال (۱.۲۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۲۵۸ میلیارد ریال (تقریبا ۶۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۴۸۸ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت خدمات انفورماتیک با ۷۸ واحد، مخابرات ایران با ۴۶ واحد و آسان پرداخت پرشین با ۲۱ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۴۰ واحد، نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۴۰ واحد و بانک ملت با ۳۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۰۳ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیاردو ۶۵ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۷ هزار و ۸۳۲ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۹ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و در طی ساعات معاملات ۱۰ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۰ نماد (معادل ۸۶% تعدادی و معادل۹۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۳۴ نماد با افزایش قیمت، و تعداد ۱۴۳ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۳ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز گروه خوردرو و ساخت قطعات با ۲۳۸ میلیارد ریال، رایانه و فعالیتهای وابسطه به آن با ۱۸۸ میلیارد ریال و فلزات اساسی با ۱۵۶ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
بورس تهران از ابتدای سال جاری تا کنون با حرکت در یک مسیر صعودی نسبتا ملایم وضعیت نسبتا پررونقی را به نمایش گذاشت. نماگر این بازار که از ابتدای سال تا‌کنون تنها یک روز افت را تجربه کرد، با ثبت رشد بیش از ۵/ ۳ درصدی در کارنامه خود پیشتاز سایر بازارهای سرمایه‌گذاری کشور شد. فارغ از دلایل رشد قیمت‌ها در بازار سهام، موضوعی که انتقاد کارشناسان را در پی داشته است، این است که مسوولان سازمان بورس و اوراق بهادار در این بازه زمانی از فرصت رونق ایجاد شده در جهت عمق بخشیدن به بازار سهام استفاده خاصی نکردند. نبود عرضه‌های اولیه، باقی ماندن سهام شناور آزاد شرکت‌ها در سطوح قبلی، عدم تسهیل روند افزایش سرمایه و همچنین ادامه توقف‌های طولانی‌مدت نمادها و بلوک‌زنی در زمان اصلاح قیمتی، فرصت‌سوزی‌هایی از سوی مقام ناظر به‌شمار می‌رود که مانع حرکت بورس به سمت بازاری پویا و با عمق بیشتر شده است. اما از آنجا که مسوولان سازمان بورس به کرات، انجام برخی اقدامات مناسب را در گرو یک فضای مثبت در بازار می‌دانستند، حالا باید دید بهانه مسوولان امر برای پیگیری نکردن این اقدامات در شرایط کنونی چه بوده است.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-960213-3

monitoreconomy_ir-stock-960213-4

نظر بدهید