گزارش بورس چهارشنبه ۱۳ بهمن

0
428

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-13bahman95-1

monitoreconomy_ir-stock-13bahman95-2

 بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با کاهش ۵۶۰ واحدی به ۷۷.۴۱۴ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۹۶۶ میلیارد ریال (۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۲۰۹ میلیارد ریال (تقریباٌ ۷۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۱۷۵ میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۴۵واحد، فولاد خراسان با ۱۵ واحد و ایران ترانسفو با ۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت بانک تجارت با ۴۰۰ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس‌ با ۳۵ واحد و معدنی و صنعتی چادر ملو با ۲۰ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۹۶ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۴۸۸ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۳ هزار و ۲۵۵ نوبت داد و ستد بود.
معامله‌گران بورس تهران امروز نظاره‌گر بازگشایی دومین نماد معاملاتی بانکی در آخرین روز معاملاتی هفته جاری بودند؛ بازاری که به لطف بازارگردان‌ها به ویژه در گروه خودرویی روز چندان سختی را تجربه نکرد. امروز بازگشایی نماد معاملاتی بانک تجارت به عنوان دومین بانک بورسی جنجالی پس از سخت‌گیری‌های بانک مرکزی برای اعمال ذخایر قانونی در صورت‌های مالی و تحقق زیان انباشته ۲۷۰ ریالی به ازای هر سهم با کاهش حدود ۳۳ درصدی در قیمت پایانی نسبت به آخرین قیمت این سهم در روز توقف نماد معاملاتی در حالی بازگشایی شد که بازارگردانی این سهم در نقطه تعادلی ۶۷ تومانی همزمان با رنج شدن قیمت سهام در گروه‌های پیشرو همچون خودرویی‌ها خیال بازار را از بابت ریزش‌های سنگین نماگرهای بازار راحت کرد. امروز همزمان در گروه فلزات اساسی نیز با نوسانی شدن کامودیتی‌ها در بازارهای جهانی این گروه با رهبری ملی مس شاهد جمع‌آوری سهام از سوی معامله‌گران اغلب حقوقی بود. در گروه خودرویی‌ اما در حالی قیمت سهام در ابتدای معاملات امروز در منفی کامل رنج شد که همزمان با آغاز حراج تک قیمتی نماد بانک تجارت به تدریج در محدوده صفر تابلو قرارگرفتند.
بازار سرمایه کشورمان در صورت تداوم وضعیت فعلی و تا زمانی که مواضع و رویکردهای رییس جمهور امریکا در قبال ایران و همچنین دیگر کشورهای دنیا مشخص نگردد روند رو به رشد خیلی شدیدی نخواهد داشت و بعبارت دیگر در همین محدوده‌ها شاهد نوسانات موقتی خواهیم بود. علاوه بر این باید توجه شود که وضعیت کلی اقتصاد ایران نیز باید بهبود یابد که نشانه های آن بتواند بازار را بیشتر متاثر نماید که در حال حاضر این روند مشاهده نشده است. بنابراین هر چند تا زمان انتخابات ریاست جمهوری کشور در بهار سال آینده، انتظار ایجاد تکانه های مثبتی در بازار سرمایه می رود اما قطعاً این حرکت صعودی و تأثیر گذار نخواهد بود.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-13bahman95-3

monitoreconomy_ir-stock-13bahman95-4

نظر بدهید