گزارش بورس چهارشنبه ۱۴ تیر

0
311

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
@monitoreconmy_ir-14-01@monitoreconmy_ir-14-02بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با افزایش ۶۷ واحدی به ۷۸.۷۰۰ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۱۸۰ میلیارد ریال( ۱.۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۱۸۵ میلیارد ریال (تقریبا ۸۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۲۶۵ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ارتباطات سیار ایران با ۶۸ واحد، آسان پرداخت پرشین با ۲۷ واحد و گروه مپنا با ۱۹ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت بندر عباس با ۲۱ واحد، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با ۲۱ واحد و سرمایه گذاری غدیر با ۱۰ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۱۸ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۵۵۲ میلیون و ۶۴۴ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۲ هزار و ۲۶۶ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۳ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۲۴ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۵۹ نماد (معادل ۷۷% تعدادی و معادل ۸۶% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۰۸ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۴۶ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۵ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز فلزات اساسی با ۱۵۹، محصولات شیمیایی با ۸۸ و رایانه و فعالیت های وابسطه با ۸۲ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
بررسی پیشینه بورس در سال‌های اخیر نشان می‌دهد، دوران کسب سود‌های عجیب و غریب در بورس به پایان رسیده است. در سال‌های گذشته برخی سهامداران به کمک موج تورم بالا و همچنین نقدینگی موجود در بازار به سود‌هایی دست می‌یافتند. پس از آن اما ثبات به وجود آمده در وضعیت کلان اقتصاد کشور موجب شد، دوران کسب سودهایی از این جنس به پایان برسد. (در یکی دوسال اخیر نرخ تورم تا حد قابل ملاحظه‌ای کنترل شد و به ثبات رسید به‌طوری‌که تورم نقطه به نقطه در بسیاری از ماه‌ها تک‌رقمی بوده است). در این شرایط، بررسی وضعیت در صنایع مختلف نشان می دهد تحرک جدی در مسیر فعالیت شرکت‌ها رخ نداده است و صنایع کماکان با معضلات دیرینه خود دست و پنجه نرم می‌کنند. از سوی دیگر کاهش قابل توجه نقدینگی در بورس که عمده دلیل آن به بالا بودن نرخ سود در بازار‌های کم ریسک باز می‌گردد، زمینه کسب سودهای یک شبه و سوداگرانه تحت تاثیر این عوامل را بیش از پیش کمرنگ کرد. با این حال در شرایط کنونی شیوه دیگری از کسب بازدهی‌‌های سوداگرانه در بورس تهران مشاهده می‌شود. شیوه جدید سفته‌بازی در بازار سهام متمرکز بر سهم‌های کوچک‌تر بازار شده است. نمادهایی که اغلب سهم چندانی از ارزش بازار را در اختیار ندارند، به جولانگاهی برای کسب سودهای بزرگ مبدل شده‌اند.
برترین های بورس
@monitoreconmy_ir-14-03@monitoreconmy_ir-14-04

نظر بدهید