گزارش بورس شنبه ۲۰ خرداد

0
422

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-19-1monitoreconomy_ir-stock-19-2
بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با افزایش ۹۷واحدی به ۷۹.۷۵۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۹۳۷ میلیارد ریال (۲۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۱۷۴ میلیارد ریال (تقریبا ۶۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۳۱۱ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۳۶ واحد، آسان پرداخت پرشین با ۱۵ واحد و گروه مپنا با ۱۵ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان با ۲۱ واحد، مخابرات ایران با ۱۳ واحد و پالایش نفت تهران با ۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۹۳ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۳۸۸ میلیون و ۷۹۹ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۱ هزار و ۱۵۴ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۳۵ درصد پایین¬تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۱ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۵۸ نماد (معادل ۷۷% تعدادی و معادل ۸۵% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۲۲ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۲۶ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۰ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز گروه فلزات اساسی با ۸۱، محصولات شیمیایی با ۷۶ و خودرو و ساخت قطعات با ۵۶ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
هفته گذشته سرشار از اخبار به‌خصوص در معادلات سیاسی جهانی بود. کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در هفته گذشته در اقدامی ناگهانی تمام ارتباطات خود را با قطر قطع کردند. در ادامه حادثه‌‌هایی در ساختمان مجلس شورای اسلامی و همچنین حرم مطهرامام (ره) رخ داد. این اتفاقات گرچه با واکنش سریع نیروهای امنیتی سرکوب شد، اما اثر این حادثه ایجاد نگرانی در فضای کشور بود که پیامدهای آن در بورس تهران نیز با موج هیجانی در سمت فروش سهام در روز چهارشنبه مشاهده شد. انتخابات بریتانیا و شهادت رئیس پیشین FBI آمریکا علیه رئیس‌جمهوری این کشور نیز از دیگر رخدادهای مهم پایان هفته گذشته بود. در این شرایط انتظار برای نشست فدرال رزرو در هفته آینده و رشد نرخ بهره آمریکا (احتمال تقویت ارزش دلار در بازار جهانی و فشار بر بازارهای کالایی) وجود دارد. گرچه هیجان فروش را در معاملات روز چهارشنبه بورس تهران با انعکاس اخبار شاهد بودیم، اما به نظر می‌رسد عوامل حمایتی مانند حضور پررنگ حقوقی‌ها در سمت خرید، سرکوب عملیات تروریستی و بازگشت آرامش به فضای امنیتی کشور، احتمال افزایش روادید تجاری با قطر، نزدیک شدن به فصل مجامع مانع ایجاد موج‌های هیجانی در سمت فروش خواهد بود.
برترین های بورس
monitoreconomy_ir-stock-19-3 monitoreconomy_ir-stock-19-4

نظر بدهید