گزارش بورس چهارشنبه ۱۷ خرداد

0
382

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-17-1 monitoreconomy_ir-stock-17-2بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با کاهش ۵۳۵ واحدی به ۷۹.۷۵۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۶۲۵ میلیارد ریال(۵۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۱۱۰ میلیارد ریال (تقریبا ۳۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۸۸۵ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سرمایه گذاری امید با ۸ واحد، بانک کارآفرین با ۷ واحد و توسعه صنایع بهشهر با ۷ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۵۳ واحد، گروه مپنا با ۳۱ واحد و معدنی و صنعتی گل‌گهر با ۲۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۶۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۶۵۱ میلیون و ۳۲۸ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۰ هزار و ۳۳۵ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۴۹ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۸ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۶۹ نماد (معادل ۸۰% تعدادی و معادل ۸۶% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۴۰ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۲۲۰ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۹ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز گروه محصولات سیمیایی با ۱۲۸، سرمایه گذاری‌ها با ۱۱۸ و خودرو و ساخت قطعات با ۱۱۴ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
به دنبال حمله تروریستی صبح امروز به حرم امام خمینی(ره) و مجلس شورای اسلامی، تالار معاملات بورس اوراق بهادر تهران شاهد شوک فروش سهام و رفتارهای هیجانی معامله‌گران اغلب حقیقی بود. در ادامه معاملات بی‌رونق و رخوت‌آور بازار سهام، امروز نیز معامله‌گران این بازار در حالی معاملاتی کم‌حجم را به نظاره نشستند که شوک حاصل از حملات تروریستی صبح امروز تهران باعث شد، تا معامله‌گران حقیقی هیجان‌زده از حادثه امروز، در اغلب نمادهای معاملاتی به دنبال واگذاری سهام باشند، هر چند که در این زمینه حقوقی‌ها اغلب نظاره‌گر اوضاع موجود بودند، اما عرضه سهام در برخی گروه‌های ارزنده از جمله گروه‌های انفورماتیک و یا دانش‌بنیان، فرصتی برای جمع‌آوری بی‌سر و صدای سهام برای برخی معامله‌گران شد. بازار سهام در حالی با روندی رکودی به کار خود در هفته جاری پایان داد که به نظر می‌رسد، در هفته آینده با معاملاتی متعادل و بازگشت به جریان عادی معاملات همراه باشد، بازاری که این روزها نیازمند ترکیدن نقدینگی در تالار شیشه‌ای است.

برترین های بورس

monitoreconomy_ir-stock-17-3 monitoreconomy_ir-stock-17-4

نظر بدهید