گزارش بورس چهارشنبه ۱۸ اسفند

0
304

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-18esfand95-1

monitoreconomy_ir-stock-18esfand95-2

بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با کاهش ۵۱۴ واحدی به ۷۶.۲۸۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۳۰۱ میلیارد ریال (۲.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۷۳۸ میلیارد ریال (تقریباٌ ۲.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۰۳۹ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با ۲۰ واحد، آسان پرداخت پرشین با ۱۷ واحد و گروه مپنا با ۱۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۷۶ واحد،‌ پالایش نفت تبریز با ۶۹ واحد و بانک ملت با ۶۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۳۰ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۶۵۶ میلیون سهم با اوراق مالی قابل معامله طی ۶۲ هزار و ۷۰۶ نوبت داد و ستد بود.
تداوم تردیدها در پایداری قیمت جهانی کالاها در سطح کنونی با نگرانی از اقتصاد چین و چشم‌انداز رشد شاخص دلار در کنار افت نرخ دلار از جمله عوامل تقویت احتیاط در معامله‌گران بازار سهام است. با تقویت هر چه بیشتر احتمال رشد نرخ بهره آمریکا در نشست آتی فدرال رزرو، شاخص دلار با رشد همراه شد (شاخص دلار در یک ماه گذشته رشد ۲ درصدی را تجربه کرده است). این امر عاملی برای کاهش قیمت فلزات اساسی در بازارهای جهانی شد. عدم شفافیت در میان نمادهای بورسی از جمله مواردی است که ارسال‌کننده سیگنال‌های منفی به سهامداران به حساب می‌آید. به‌نظر می‌رسد حقوقی‌ها با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال با توجه به انتظارات مثبت از سال ۹۶ و همچنین پیش‌بینی رشد نقدینگی، در صدد آرایش جدید پرتفوی خود بوده و برای آغاز سال جدید آماده می‌شوند؛ بنابراین بخشی از خرید این دسته از معامله‌گران را می‌توان به ارزندگی سهام با توجه به رسیدن نسبت قیمت به درآمد (P/ E) بازار به زیر ۷ مرتبه مرتبط دانست. در عین حال به‌نظر می‌رسد بخشی از حقوقی‌ها در تلاش هستند تا با افزایش فعالیت به‌گونه‌ای از سهام زیرمجموعه خود حمایت کنند. در سمت دیگر اما، تداوم تردیدها در پایداری قیمت جهانی کالاها در سطوح کنونی و هراس حقیقی‌ها پس از ریزش‌های اخیر قیمت‌ها موجب شده تا معامله‌گران حقیقی با احتیاط بیشتری وارد گردونه معاملات شوند و عموما فروشنده بمانند.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-18esfand95-3

monitoreconomy_ir-stock-18esfand95-4

نظر بدهید