گزارش بورس چهارشنبه ۱۹مهر

0
266

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
@monitoreconomy_ir-stock-960719-01@monitoreconomy_ir-stock-960719-02
بررسی تحلیلی بازار بورس
شاخص کل بورس با افزایش ۹ واحدی به ۸۴.۷۴۴ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۴۱۸ میلیاردریال (۴۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۶۱۳ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۲۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۳۸۱ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی فناوران با ۱۶ واحد، پالایش نفت تهران با ۱۵ واحد و پالایش نفت اصفهان با ۱۳ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت داده گستر عصر نوین با ۱۵، سرمایه گذاری غدیر با ۱۲ واحد و صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۱۱ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۴۱ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۷۹۲ میلیون و ۲۰۹ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۷ هزار و ۲۳۲ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۱ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۲۱ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۰ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۷ نماد (معادل ۸۴% تعدادی و معادل ۹۱ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۱۵ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۴۲ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۳۰ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی ۲۱۱، خودرو و ساخت قطعات با ۱۵۲ و محصولات شیمیایی با ۹۹ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران نظاره‌گر معاملاتی متعادل و به نسبت کم‌حجم در اغلب نمادهای معاملاتی بود که انتظار برای افزایش نرخ ارز دوباره گروه فلزات اساسی و پالایشی‌ها را بهانه‌ای برای پیشرو شدن در بازار کرده است. گروهی که به مدد حقوقی‌های نه‌چندان فعال خود شاهد بازارگردانی و حمایت در مقابل فروشندگان اغلب حقیقی هستند. دورنمای اقتصاد ایران در حالی زیر سایه سنگین اخبار سیاست خارجی به‌ویژه برخی تحریم‌های جدید و آینده برجام خاکستری شده که به نظر می‌رسد، تورم بیش از ۲۰ درصدی تا پایان امسال و نسخه تکراری افزایش نرخ ارز برای نجات بانک‌ها دوباره در دستورکار دولت برای رهانیدن خود از باتلاق مشکلات مالی قرار گرفته است. این وضعیت باعث شده تا بی‌اعتمادی به آینده همچنان استراتژی‌های کوتاه‌مدت‌نگر را مبنای عملکرد معامله‌گران بازار سهام قرار دهد.

نظر بدهید