گزارش بورس چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت

0
365

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-960220-1monitoreconomy_ir-stock-960220-2

بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با افزایش ۲۶۸ واحدی به ۸۰.۱۲۷ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۲۲۰ میلیارد ریال (۱.۶۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۹۳۰ میلیارد ریال (تقریبا ۴۵۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۱۰۰ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت خودرو سازی سایپا با ۵۸ واحد، گروه مدیریت سرمایه گذاری امید با ۴۱ واحد و ایران خودرو با ۲۷ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت خدمات انفورماتیک با ۵۱ واحد، ایران ترانسفو با ۲۰ واحد و معدنی و صنعتی چادر ملو با ۱۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۲۱ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۶۰۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۴ هزار و ۷۶۲ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۸درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و در طی ساعات معاملات ۱۳ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۹ نماد (معادل ۸۶% تعدادی و معادل۹۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۷۳ نماد با افزایش قیمت، و تعداد ۱۰۱ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۵ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز گروه خوردرو و ساخت قطعات با ۵۳۶ میلیارد ریال، فلات اساسی با ۱۵۵ میلیارد ریال و محصولات شیمیایی با ۱۲۸ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
در شرایط فعلی به نظر می‌رسد روند کلی بازار را استنباط فعالان بورس از نتیجه انتخابات رقم می‌زند. از سیر معاملات بورس تهران در هفته‌های اخیر چنین به نظر می‌رسد که فعالان بازار از ابتدا شانس برنده شدن حسن روحانی در انتخابات را بالاتر می‌دانستند. حالا با پرهیجان‌تر شدن کارزار انتخاباتی، سرمایه‌گذاران بورسی به نتیجه رسیده‌اند که شانس سایر نامزدهای انتخاباتی نیز برای برنده شدن در انتخابات چندان پایین نیست. با این وجود به نظر می‌رسد بازار سهام، درست مثل جامعه، هنوز به جمع‌بندی خاصی درباره انتخابات ریاست جمهوری نرسیده است. اگر دولت فعلی نتواند در دوره بعدی ریاست‌جمهوری تداوم یابد، ممکن است ابهاماتی در مورد آینده برجام به‌وجود آید. در چنین حالتی اولین گروه بورسی که مورد تهدید قرار می‌گیرد، همان گروهی است که پس از اجرایی شدن برجام بیشترین رشد را نشان داد. چنانچه قراردادهای خودروسازان با شرکای خارجی در دولت بعدی دچار اشکال شود، امیدهای سهامداران به این گروه کاهش خواهد یافت. این درحالی است که گروه خودرویی طی معاملات امروز با اقبال سرمایه‌گذاران و شکل‌گیری صف‌های خرید مواجه شد.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-960220-3

monitoreconomy_ir-stock-960220-4

نظر بدهید