گزارش بورس چهارشنبه ۲۲ تیر

0
282

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
وضعیت شاخص های بورسوضعیت شاخص های بورسبررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با افزایش ۱۹ واحدی به ۷۹.۵۰۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۳۴۳ میلیارد ریال( ۴۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۱۵۵ میلیارد ریال (تقریبا ۷۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۳۴۸ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صننایع مس ایران با ۱۹ واحد، گروه پتروشیمی ایرانیان با ۱۵ واحد و فولاد خوزستان با ۱۵ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۷۵ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر با ۹ واحد و ایران خودرو با ۶ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۳۴ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۵۲۵ میلیون و ۹۰۶ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۰ هزار و ۱۱۵ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۶ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۸ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۵۳ نماد (معادل ۷۵% تعدادی و معادل ۷۴% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۹۶ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۴۶ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۱ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۲۰۰، استخراج کانه های فلزی با ۱۰۱ قند و شکر با ۶۷ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
روند صعودی حاکم بر بورس تهران برای ششمین روز متوالی ادامه یافت. در شرایط مزبور با توجه به شرایط پیرامون بازار سهام، زمان انتشار گزارش‌های فصلی و همچنین اوج‌گیری فصل مجامع تالار شیشه‌ای با رفت و برگشت‌های زیادی مواجه خواهد شد.این رفت و برگشت‌ها می‌تواند عرصه تقابل محرک‌ها و ضدمحرک‌ها در بازار سهام باشد. به‌طوری که توقف‌ برخی نمادها مانع از استفاده ظرفیت آنها برای رونق بازار سهام می‌شود. اما بازگشایی برخی نمادها به ویژه نمادهای پالایشی می‌تواند به‌عنوان محرکی مثبت در روند آتی بازار قلمداد شود. بررسی توقف نمادهای فعال در بازار نشان از آن دارد که بخشی از این توقف‌ها مربوط به برگزاری مجامع شرکت‌ها بوده است. با توجه به قرار گرفتن در زمان اوج برگزاری مجامع، در زمان کوتاه مدتی شاهد رفع این موضوع و بازگشت نمادها به بازار خواهیم بود. دیگر توقف‌های مزبور در ذات خود فارغ از هرگونه تغییر مسیری به سمت نوسان مثبت یا منفی، باعث کاهش ارزش معاملات می‌شوند. این امر به‌عنوان عاملی تاثیرگذار در کم رمق شدن معاملات عنوان می‌شود.

نظر بدهید