گزارش بورس چهارشنبه ۲۲ آذر | جهش شاخص کل بورس

0
219

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | رشد شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۶۵۴ واحدی به ۹۳.۲۸۳ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۴.۶۸۵ میلیاردریال (۲.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴.۱۱۰میلیارد ریال (تقریبا ۳.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۳.۹۷۸ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۱۲۶ واحد، سرمایه گذاری غدیر با ۱۰۲ واحد و فولاد خوزستان با ۷۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان ۶۷، ایران خودرو با ۳۵ واحد و سایپا با ۲۶ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۴۶۸ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۷۴۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۹۱ هزار و ۸ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱- درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۸ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۲ نماد (معادل ۸۶% تعدادی و معادل ۸۷ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۱۷ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۹ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۶ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت مخابرات با ۵۹۶، فلزات اساسی با ۵۵۵ و خودرو و ساخت قطعات با ۳۵۲ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
خوش‌بینی سهامداران نسبت به تعدیل مثبت سودآوری شرکت‌های پالایشی، سیگنال‌های مثبت از بازارهای جهانی و همچنین آرامش در فضای سیاست خارجی را می توان از مهم‌ترین دلایل رشد شاخص کل بورس در این روزها برشمرد. این رشد به‌طور عمده از جانب صنایع بزرگی همچون فلزی، معدنی و پالایشی صورت گرفت. عوامل مزبور نشان می‌دهد که بازار سهام همچنان جا برای رشد بیشتر دارد. بر این اساس امکان افزایش قیمت در دیگر گروه‌های فعال در بازار و همچنین رشد بیشتر شاخص کل بورس وجود دارد. اما این رشد مشروط به دلایلی از قبیل آرامش سیاسی و حفظ قیمت‌های کالای جهانی در سطوح فعلی خواهد بود. به عبارت دقیق‌تر در این شرایط باید به ریسک‌ها و فرصت‌های تاثیرگذار بر بازار توجه کرد؛ در این خصوص دو عامل خارجی از جمله قیمت‌های جهانی و مواضع سیاسی در قبال مردم به‌عنوان مهم‌ترین ریسک‌های بازار مطرح هستند. ضمن اینکه از سرگیری عرضه‌های اولیه در بازار سهام، رفع محدودیت‌های ساختاری معاملات سهام و طراحی و به‌کارگیری ابزارهای معاملاتی جدید می‌تواند به‌عنوان فرصت‌های جدیدی برای ورود نقدینگی به بازار سهام قلمداد شود.

نظر بدهید