گزارش بورس چهارشنبه ۲۲ شهریور

0
373

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
بررسی شاخص های بورسبررسی شاخص های بازار بورسبررسی تحلیلی بازار بورس

شاخص کل بورس با افزایش ۵۴ واحدی به ۸۳.۵۲۳ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۴۲۲ میلیاردریال (۱.۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۵۱۲ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۶۳۴ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت بندر عباس با ۳۴ واحد، پالایش نفت تهران با ۳۲ واحد و آسان پرداخت پرشین با ۲۹ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه مپنا با ۵۲، ملی صنایع مس ایران با ۴۹ واحد و بانک ملت با ۲۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۴۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۵۸۸ میلیون و ۱۴۷ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۱ هزار و ۲۲۰ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۵ درصد بالا تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۲۲ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۰ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۳ نماد (معادل ۸۳% تعدادی و معادل ۸۷ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۹۹ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۷۰ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۴ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فرآورده های نفتی ۱۵۴، فلزات اساسی با ۱۴۶ و خودرو و ساخت قطعات با ۱۴۰ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران با معاملاتی متعادل و به نسبت کم‌حجم در اغلب نمادهای معاملاتی روبرو بود در حالیکه به مدد حمایت ناچیز خریداران اغلب حقوقی در گروه پالایشی‌ها بازار سهام در کنار سوپاپ اطمینان حامی همیشگی خود در هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس شاهد سبزپوش شدن نماگرهای منتخب بازار بود. با این همه روند بازار نشان می‌دهد که اغلب معامله‌گران در هفته‌های پایانی شهریورماه استراتژی کوتاه مدت نگری را با شناسایی تک‌سهم‌ها و شرکت‌های کوچک بازار در دستور کار قرار دادند. بازاری که با توجه به دستورالعمل جدید سقف معاملات اعتباری شرکت‌های کارگزاری تمایلی برای تحرک در گروه‌ها و شرکت‌های بزرگ ندارند. در میانه بازار امروز شایعاتی مبنی بر اعلام تعدیل سود با اهمیت از سوی ذوب‌آهن اصفهان و تغییر زیان این شرکت به سود با توجه به افزایش قیمت‌های صورت گرفته در ماه‌های اخیر حکایت داشت، در عین حال در گروه محصولات دانش‌بنیان نیز شایعاتی مبنی بر تکاپوی آتیه داده پرداز برای خرید سهام مدیریتی در داده‌پردازی ایران حکایت داشت.

نظر بدهید