گزارش بورس چهارشنبه ۲۵ اسفند

0
315

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-25esfand95-1

monitoreconomy_ir-stock-25esfand95-2

بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با افزایش ۹۸ واحدی به ۷۶.۷۳۷ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۱۰۹ میلیارد ریال (۲.۰۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۱۳۶ میلیارد ریال (تقریباٌ ۱.۱۷۵ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۰۲۰ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی مبین با ۲۵ واحد، سرمایه گذاری گروه توسعه ملی با ۲۰ واحد و نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۱۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت خودرو سازی سایپا با ۲۲ واحد،‌ ماشین سازی اراک با ۱۱ واحد و پالایش نفت اصفهان با ۱۱ واحدکاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۱۱ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون سهم با اوراق مالی قابل معامله طی ۴۶ هزار و ۵۱ نوبت داد و ستد بود.
معامله‌گران بورس تهران امروز نظاره‌گر معاملات کم عمق و سردرگم در اغلب نمادهای معاملاتی همسو با بازارگردانی صندوق‌ها و سرمایه‌گذاری‌ها در برخی نمادهای شاخص‌ساز بود. امروز همچنین بلوک ۱۹.۹۸ درصدی سهام مدیریتی غیر کنترلی بیمه سرمد متعلق به بانک صادارت به قیمت پایه هر سهم ۲۱۰۵ ریال روانه میز فروش فرابورس شد. این در حالی است که بانک صادرات ایران در آخرین روز کاری سال مالی ۹۵ میزبان سهامداران خود برای انتخاب اعضای هیأت مدیره خواهد بود. امروز در بازار معاملات بلوکی بانک سامان کمتر از ۳۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۳.۵ میلیارد تومان را روی صفر تابلو جابه‌جا کرد. در بازار ۲ سهام نیز که به معاملات درون گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد ۴۹۹ میلیون سهم بانک ملت به ارزش بیش از ۵۶ میلیارد تومان میان سهامداران عمده دست به دست شد. ۱۶۰ میلیون سهم پالایش نفت اصفهان نیز به ارزش ۴۴ میلیارد تومان در محدوده صفر تابلو میان سهامداران عمده منتقل شد. در پالایش نفت بندرعباس نیز امروز ۱۲۰ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۵۷ میلیارد تومان دست به دست شد.
آنچه که در بورس تهران در واپسین روزهای باقیمانده تا پایان سال می‌توان به وضوح دید بی پولی و نارضایتی از وضعیتی است که دلیل اصلی آن را برخی از کارشناسان در نظام پولی کشور و تداوم رکود کسب و کار دنبال می‌کنند. در این بین گروه‌های پتروشیمی و تک سهم‌های فولادی و معدنی همچنان برای نوسان‌گیران بازار جذاب هستند. در عین حال تک‌سهم‌های گروه پالایشی در کنار شرکت‌های دانش بنیان دورنمای جدید را برای ارزیابی نسبت قیمت بر درآمدی خود در سال ۹۶ یافتند. معامله گران این روزها شایعاتی مبنی بر محدود شدن اعتبارهای کارگزاران از سوی بانک‌ها در سال آینده را زیاد می‌شنوند و این در حالی است که حجم و ارزش معاملات روزانه بازار سهام با آنچه که در تالار شیشه‌ای می‌گذرد، همخوانی ندارد.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-25esfand95-3

monitoreconomy_ir-stock-25esfand95-4

نظر بدهید