گزارش بورس چهارشنبه ۲۶مهر

0
333

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
@monitoreconomy_ir-960726-1
@monitoreconomy_ir-960726-2بررسی تحلیلی بازار سهام
ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۱۰۸ واحدی به ۸۵.۷۶۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل۲.۱۹۲ میلیاردریال(۴۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۰۴۱ میلیارد ریال (تقریبا ۶۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۲۳۳ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۷۵ واحد، پالایش نفت اصفهان با ۴۸ واحد و پالایش نفت بهران با ۴۴ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۶۲، گروه مپنا با ۹ واحد و ملی صنایع مس ایران با ۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۱۸ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۸۲۱ میلیون و ۷۱۹ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۹۷ هزار و ۹۱۱ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۴۰ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۲۰ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۷۸ نماد (معادل۸۲% تعدادی و معادل ۸۹ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۷۸ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۸۹ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۱ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی ۷۸۷، فرآورده‌های نفتی با ۱۶۲ و محصولات شیمیایی با ۱۴۳ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز نمادهای پربیننده مربوط به شرکت‌های داده‌گستر عصر نوین های‌وب، سایپا، ایران‌خودرو، تولیدی چدن‌سازان، بانک ملت، آلومینیوم ایران، فولاد مبارکه اصفهان، بوده است. از ابتدای تابستان تا کنون گروه فلزات اساسی در مرکز توجه فعالان بازار سهام قرار گرفته است. رشد قیمت فلزات در بازارهای جهانی که عمدتا به دلیل اتخاذ سیاست‌های کیفی‌سازی تولید و حفاظت از محیط زیست در چین شکل گرفت، باعث بهبود عملکرد شرکت‌های حاضر در گروه فلزات اساسی بورس تهران شد. علاوه بر آن چشم‌انداز مناسبی برای سودآوری این شرکت‌ها رقم خورد. عامل محرک و پیشران صعود شاخص‌ و نمادهای این گروه، افزایش درآمدهای حاصل از فروش شرکت‌های زیر مجموعه این گروه بود که با رشد قیمت‌های جهانی روز به روز تقویت می‌شد. هیچ عامل دیگری را نمی‌توان بنیادی‌تر از رشد درآمدهای عملیاتی و فروش شرکت برای فراهم کردن پتانسیل رشد سهام شرکت‌ها عنوان کرد. بنابراین ماهیت رشد نمادهای این گروه کاملا بنیادی و بدون ارتباط با هیجان بوده است.

نظر بدهید