گزارش بورس چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت

0
310

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-960227-1monitoreconomy_ir-stock-960227-2بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با افزایش ۲۱۴ واحدی به ۸۰.۳۴۴ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۸۶۱ میلیارد ریال (۲۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۵۸۴ میلیارد ریال (تقریبا۱.۱۵۰میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۰۴۵ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت بندر عباس با ۶۰ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۵۹ واحد و خدمات انفورماتیک با ۲۶ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۲۱ واحد، نفت و گسترش نفت و گاز پارسیان با ۱۹ واحد و آسان پرداخت پرشین با ۱۶ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۸۶ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۹۳۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۶ هزار و ۳۳۳ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۶۵ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۴ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۷۶ نماد (معادل ۸۲% تعدادی و معادل ۹۱% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۲۳ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۳۶ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۷ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز گروه خوردرو و ساخت قطعات با ۴۱۸ میلیارد ریال، بانک‌ها و موسسات اعتباری و سایر نهادهای پولی ۲۱۲ و محصولات شیمیایی با ۱۹۶میلیارد ریال و میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
در سال‌های اخیر، به ویژه پس از سال ۹۲ که نقدینگی قابل توجهی توسط اشخاص حقیقی وارد بازار سهام تهران شد، این حقیقی‌ها هستند که در بازه‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدت روند بازار را تعیین می‌کنند. تا پیش از آن رفتار حقوقی‌های بازار نقش تعیین‌کننده‌تری در بازار سهام بازی می‌کرد. تا جایی که هر زمان اشخاص حقوقی در نماد یا نمادهایی اقدام به خرید می‌کردند، بازار این مساله را به‌عنوان سیگنالی مثبت تلقی می‌کرد. به عبارت دقیق‌تر تحرکات اشخاص حقوقی از سوی فعالان بازار به‌صورت مداوم رصد می‌شد. همچنین هر زمان که اشخاص حقیقی به نماد یا گروه خاصی در بورس تهران توجه نشان می‌دادند و در مقام خریدار ظاهر می‌شدند، روند قیمتی کوتاه‌مدت یا میان‌مدت آن نماد یا گروه مثبت می‌شد. این قاعده در کلیت بازار نیز صادق بود. هر زمان که خالص خرید اشخاص حقیقی (انتقال مالکیت از حقوقی به حقیقی) به‌طور معناداری مثبت می‌شد، روند قیمت‌ها در بازار نیز سمت و سویی صعودی می‌گرفت و هر زمان که انتقال مالکیت از اشخاص حقیقی به حقوقی صورت می‌گرفت، می‌شد انتظار داشت که روند بازار در کوتاه‌مدت نزولی خواهد بود. در روزهای اخیر و با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری، اشخاص حقیقی بیشتر مایل به فروش سهام خود بودند.
برترین‌های بورس
monitoreconomy_ir-stock-960227-3monitoreconomy_ir-stock-960227-4

نظر بدهید