گزارش بورس چهارشنبه ۲۷ بهمن

0
290

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-27bahman95-1

monitoreconomy_ir-27bahman95-2

بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس باافزایش ۱۸۹ واحدی به ۷۷.۱۸۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۴۸۹ میلیارد ریال ( ۱.۵۶۰میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۵.۲۲۴ میلیارد ریال (تقریباٌ ۱۰.۰۰۰میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۷۰۳ میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۴۲ واحد، ارتباطات سیار ایران با ۳۹ واحد و پالایش نفت بندر عباس با ۳۴ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان با ۲۶ واحد، پتروشیمی مبین با ۱۷ واحد و سایپا با ۱۵واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۴۹ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۹۸۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۷ هزار و ۱۶۹ نوبت داد و ستد بود.
معامله‌گران بورس تهران امروز نظاره‌گر معاملاتی متعادل و به نسبت پر تحرک‌تر از روزهای گذشته بود، بازاری که به نظر می‌رسید با جذاب شدن قیمت سهام همسو با تداوم حمایت بازارگردان‌ها میزبان خریداران سهام بود. بورس تهران در کنار معاملات درون گروهی سهامداران عمده به ویژه در گروه خودرویی و ۲ شرکت پتروشیمی جم و مارون، امروز شاهد تقویت تقاضا در برابر عرضه سهام پا به پای حمایت بازار گردان‌ها بود. در این میان گروه معدنی‌ به رهبری ملی مس و سنگ آهنی همچنان با اقبال خریداران اغلب حقوقی روبرو هستند. در بازار پایه فرابورس نیز صنعتی دریایی ایران همچنان به عنوان تک سهم خاطره انگیز بورس تهران در حالی تکتازی کرد که هم‌اکنون قیمت این سهم در دامنه نوسان مثبت قیمتی نوسان می‌کند.
در شرایط فعلی بازار سرمایه در حالی با چند مشکل اساسی مواجه شده است که مهمترین چالش این روزهای بورس نحوه مدیریت سازمان بورس و نهاد نظارت بازار سرمایه به شمار می رود. بطوریکه می توان گفت رفتار متولیان و مقامات مسئول بی نهایت سلیقه ای بوده و از هیچ قانونی تبعیت نمی کند، که این امر موجب سلب اعتماد سرمایه گذاران جهت تزریق نقدینگی به بورس شده و متأسفانه اصلی ترین مزیت سرمایه گذاری در بازار سرمایه یعنی نقد شوندگی را از بین برده است. به طور قطع در فضای اقتصادی که نرخ تورم آن حدود ۱۰ درصد است، اعلام نرخ سود اوراق ۲۳ درصدی یا حتی بالاتر از آن برای سرمایه گذاران جذاب است و با توجه به ریسک پایین آن متقاضیان زیادی را به سمت خود جذب می کند. از این رو می توان گفت انتشار و فروش انواع اوراق بدهی با نرخ سود بالا شرایط نامناسب بورس را بوجود آورده است.

برترین‌های بورس
monitoreconomy_ir-27bahman95-3
monitoreconomy_ir-27bahman95-4

نظر بدهید