گزارش بورس چهارشنبه ۲۸ تیر

0
278

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
وضعیت شاخص های بازار بورسوضعیت شاخص های بازار بورسبررسی تحلیلی بازار سهام
شاخص کل بورس با افزایش ۴۲۶ واحدی به ۸۰.۱۶۲ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۷۲۹ میلیارد ریال(۱.۸۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۶۵۱ میلیارد ریال (تقریبا ۶۵۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۹۳۰ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان با ۷۶ واحد، سرمایه گذاری غدیر با ۵۷ واحد و فولاد خوزستان با ۵۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ایران ترانسفو با ۱۱ واحد، داروسازی دکتر عبیدی با ۹ واحد و خدمات انفورماتیک با ۹ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۷۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد میلیون و ۱۱۵ سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۸ هزار و ۴۸۴ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۴۴ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۲ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۸ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۱۴ نماد (معادل ۶۳% تعدادی و معادل ۵۵% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۴۲ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۶۳ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۹ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت رایانه و فعالیت های وابسته با ۱۵۲، محصولات شیمیایی با ۱۳۷ و استخراج کانه های غیر فلزی با ۹۱ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی در اغلب نمادهای معاملاتی شاهد معاملاتی به نسبت پرحجم‌تر از روزهای گذشته و توأم با حضور شاداب اغلب معامله‌گران مواجه بود که در گروه پتروشیمی‌ها، اقبال خریداران برای جمع‌آوری سهام با وجود افزایش ارز به شکل‌گیری معاملاتی مثبت در اغلب نمادهای معاملاتی این گروه منتهی شد. همین وضعیت در هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری پتروشیمی‌ها نیز ادامه داشت، به طوری که امروز مپارسان» با وجود معامله بیش از ۱۳ میلیون سهمی توانست با صف خرید پایدار ۲۴ میلیون سهمی به کار خود پایان دهد. با وجود آنکه حقوقی‌های بازار هنوز از ورود جدی به معاملات تا زمان مشخص شدن کابینه جدید دولت امتناع می‌کنند، اما انگیزه بهبود بازار سهام در آینده باعث شده تا بورس، همچنان در کانون توجه معامله‌گران قرار داشته باشد، هر چند که نرخ سود سپرده بالای بانکی حال خوش سرمایه‌گذاری مولد را از هر سرمایه‌داری گرفته است.

نظر بدهید