گزارش بورس چهارشنبه ۲۹ آذر | عقبگرد شاخص کل بورس

0
293

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس
شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | عقبگرد شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۸۱ واحدی به ۹۵.۵۰۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۷۳۱ میلیاردریال (۱.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴.۶۱۴ میلیارد ریال (تقریبا ۳.۵۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۸۴۵ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۶۷ واحد، ملی صنایع مس ایران با ۳۷ واحد و نفت بهران با ۲۱ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت توسعه معادن و فلزات با ۴۱، پالایش نفت بندر عباس با ۳۷ واحد و بانک ملت با ۳۱ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۸۱ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیاردو ۵۵۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۵ هزار و ۲۸۱ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۱ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۸۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۲۹۲ نماد (معادل ۸۵% تعدادی و معادل ۹۱ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۱۹ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۶۳ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۰ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۲۸۳ ، فرآورده‌های نفتی با ۱۹۵ و خودرو و ساخت قطعات با ۱۸۹ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران نظاره‌گر افزایش عرضه سهام با نگاه اصلاح قیمت سهام در گروه‌های پیشرو از سوی معامله‌گران حقوقی بود. نوسانی شدن دوباره کالایی‌ها در بازارهای جهانی و نزدیک شدن قیمت هر تن مس به مرز ۷ هزار دلار باعث شد، تا معامله گران حقیقی‌ فرصت جمع‌آوری سهام را در نمادهای پیشرو از جمله ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه و گروه سرب و روی پیدا کنند.
بازار جهانی فلزات اساسی همزمان با افزایش تقاضا برای تولید خودروهای برقی با حجم بالای خرید مس، نیکل و آلومینیوم در کنار نوسانی شدن قیمت سرب و روی روبه‌رو شده است که شرکت‌های صادرات محور گروه فلزات اساسی در ایران به تبع رشد قیمت‌های جهانی انتظار برای افزایش سودآوری و تعدیل قیمت‌های برآوردی در بودجه آنها را افزایش داده است.

نظر بدهید