گزارش بورس چهارشنبه ۲۹ دی

0
435

وضعیت شاخص‌­های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-29dey95monitoreconomy_ir-29dey95-1بررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص­ کل ­بورس  ­با افزایش ۱۰۱ واحدی  به ۷۹.۳۸۲ واحد رسید. ارزش­ معاملات­ در بورس­ معادل ۲.۳۸۶ میلیارد ریال (۱.۳۵۰میلیارد ریال مربوط به معاملات­ بلوکی) و در فرابورس ۲.۱۸۷ میلیارد ریال (تقریباٌ ۱.۷۰۱ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک­ و بلوکی) بوده ­است. مجموع کل معاملات ­خرد در بازار بورس ­و فرابورس معادل ۱.۵۲۲ میلیارد ریال بوده­ است.

معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با ۳۷ واحد، فولاد مبارکه اصفهان با ۲۸ واحد و شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس  با ۲۳ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت آسان پرداخت پرشین با ۱۷ واحد، هلدینگ سرمایه­گذاری غدیر با ۱۵واحد و سرمایه گذاری غدیر با ۱۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای­گذاشتند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۳۸ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیارد و ۳۴۷ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۲ هزار و ۶۰۰  نوبت داد و ستد بود.

معامله‌گران بازار سهام نظاره‌گر تقویت تقاضا در گروه معدنی‌ و فولادی با تحرک سهامداران اغلب حقوقی بود. بازاری که امروز ترجیح می‌داد برای نوسان‌گیری نیم‌نگاهی به گروه قندی‌ و دارویی‌ داشته باشد. بازار امروز سهام در حالی زیر سایه معاملات کد به کد برخی حقوقی‌ها شاهد جمع‌آوری سهام از سوی معامله‌گران اغلب حقوقی در گروه‌های پیشرو بازار به رهبری گروه فولادی‌ و معدنی‌ بود که امروز فرصت نوسان‌گیری در بازار سهام شرکت‌های کوچک باعث شد که معامله‌گران کوتاه‌مدت‌ نیم‌نگاهی به گروه دارویی‌ و قندی‌ داشته باشند. در این گروه‌ها انتظار برای انتشار گزارش‌های عملکردی مناسب در کنار افزایش خوش‌بینی‌ها به تعدیل مثبت سود در گزارش‌های برآوردی بودجه ۹۶ باعث شده تا فرصتی برای نوسان‌گیری برای معامله‌گران کوتاه‌مدت فراهم شود. همچنین در  معاملات امروز همزمان با افزایش خوش‌بینی‌ها به اجرای طرح صندوق‌های فروشگاهی و پیگیری این ماجرا از سوی وزارت صنایع، خبرهایی مبنی بر دستگیری ناشر «آکنتور» شنیده شد که در پی برگزاری اولین جلسه دادگاه و تفهیم اتهام به وی پس از آنکه اعتراض‌ها بر سر انتشار گزارش‌های غیرواقعی و موهوم آن به بازار بالا گرفت بوده است.

این روزها شاهد افزایش جذابیت بازار اوراق بدهی و رونق آن از طریق بازار سهام هستیم، به طوریکه این اوراق با توجه به نرخ های جذابی که برایشان در نظر گرفته شده در مقابل ریسک اندک و محدود و به عنوان بدنه بازار سرمایه، نقدینگی بازار سهام را به خود جذب کرده است و این در حالی است که همه روزه درصد قابل توجه و رقم های چند صد میلیاردی ارزش معاملات بورس را به خود تخصیص داده است.  از بین رفتن جذابیت های بازار سهام و خشک شدن چاه آن قطعاً نقدینگی موجود در این بازار کاهش می یابد و حتی ممکن است فوایدی که برای بازار بدهی هم دارد را از بین ببرد و کسب و کار فروشندگان اوراق بدهی نیز کساد شود.

برترین­‌های بورس

monitoreconomy_ir-29dey95-2

monitoreconomy_ir-29dey95-3

نظر بدهید