گزارش بورس چهارشنبه ۲۹ شهریور

0
389

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
تحلیل بازار بورس
تحلیل بازار بورسبررسی تحلیلی بازار سهام
شاخص کل بورس با افزایش ۴۸۷ واحدی به ۸۵.۸۳۱ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۳۶۹ میلیاردریال( ۸۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۵۱۹ میلیارد ریال (تقریبا ۲.۱۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۹۸۸ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سرمایه گذاری غدیر با ۶۹ واحد، گروه مپنا با ۶۳ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۶۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با ۲۵، پالایش نفت بندر عباس با ۱۱واحد و ارتباطات سیار ایران با ۱۰ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۳۶ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۸۷۸ میلیون و ۵۰۱ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۸۲ هزار و ۴۹۱ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۸ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۹ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۰ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۰ نماد (معادل ۸۵% تعدادی و معادل ۸۹ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۶۲ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۱۶ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۲ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات ۳۹۳، فلزات اساسی با ۱۷۵ و فرآورده های نفتی با ۱۱۱ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات¬را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران همپای معامله‌گران حقوقی در نمادهای شاخص‌سازی همچون فولاد مبارکه، گل گهر، مپنا و هلدینگ‌های پتروشیمی غدیر و گسترش نفت و گاز پارسیان شاهد پیشرو شدن گروه خودرویی‌ه همزمان با تقویت تقاضا در برابر عرضه سهام حقوقی‌ها بود. هر چند که صف خریدهای شکل‌ گرفته در این گروه به ویژه در سایپا پایداری چندانی نداشت، اما تمایل بازار سهام برای حمایت از نماگرهای بورس از طریق گروه‌های شاخص‌ساز نشان می‌دهد که بورس تهران در پاییز ۹۶ با برنامه‌ریزی بهتری به دنبال شناسایی سود در تالار شیشه‌ای خواهد بود. به نظر می‌رسد با فعال‌تر شدن صندوق‌های سرمایه‌گذاری و به کارگیری اعتبارهای کارگزاری‌ها تلاش شود تا چراغ بازار سهام را با معاملات قابل قبول در گروه‌های شاخص‌ساز روشن نگه دارند. امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، بیش از ۳۸ میلیون سهم سرمایه‌گذاری خوارزمی به ارزش بیش از ۳ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران این سهم همراه شد.

نظر بدهید