گزارش بورس شنبه ۳۰ بهمن

0
359

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-30bah95

 

monitoreconomy_ir-30bah95-1

 

بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با افزایش ۴۰۹ واحدی به ۷۷.۵۹۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۲۸۱ میلیارد ریال ( ۱.۸۰۰میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۹۳۵ میلیارد ریال (تقریباٌ ۴۵۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۹۶۶ میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت ارتباطات سیار ایران با ۵۷ واحد، پالایش نفت بندر عباس با ۴۶ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۴۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت بانک ملت با ۲۱ واحد، سرمایه گذاری غدیر با ۱۵واحد و کالسیمین با ۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۲۸ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۹۷۴ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۶ هزار و ۲۴۳ نوبت داد و ستد بود.
معامله‌گران بازار سهام امروز نظاره‌گر معاملات پرحجم در اغلب نمادهای معاملاتی بودند. بازاری که با نزدیک شدن به موعد انتشار بودجه‌های برآوردی ۹۶ از هم‌اکنون به آینده خودرویی‌ها امیدوارتر شده است. همزمان داغ‌تر شدن موضوع واگذاری سهام سرمایه‌گزاری ملی ایران از سوی بانک تجارت به گروه قطعه‌سازی کروز باعث شد تا تحلیل‌های مختلفی بر سر جذابیت سهام ایران‌خودرو و سایپا بر سر زبانها بیفتد. همزمان امروز بازارگردانی سهام در میان هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری و معدنی در حالی ادامه داشت که همراه اول با افزایش تقاضا از سوی خریداران اغلب حقوقی در دامنه نوسان مثبت قیمتی و در روندی متعادل به کار خود پایان داد. همزمان گروه سیمانی‌ نیز شاهد تکاپوی معامله‌گران پرهیاهو برای تعدیل قیمت سهام این گروه در آستانه انتشار گزارش‌های عملکردی و بودجه‌ای بود. امروز گروه رایانه نیز در اغلب نمادهای معاملاتی تا صفر تابلو (قیمت پایانی) متعادل شد و در گروه پالایشی‌ نیز اگرچه بازارهای جهانی با نوسان چندانی برای قیمت نفت خام مواجه نبود، اما شاهد افزایش تقاضای ناپایدار از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی بازار بود.
بورس اوراق بهادار هفته پایانی بهمن ماه را در حالی با نیم‌درصد رشد به پایان برد که همچنان کمبود نقدینگی مهم‌ترین‌ معضل بازار سرمایه به‌شمار می‌رود. هفته گذشته بورس اوراق بهادار تهران اندکی از جو منفی خود دور شد که رشد قیمت‌ها در بازار جهانی و انتظار برای تعدیل سود شرکت‌های معدنی- فلزی مهم‌ترین‌ دلیل آن بود. با وجود این خوش‌بینی در روند شاخص کل در حالی گام به آخرین ماه سال می‌گذارد که آشکارا، مهم‌ترین معضل بازار سرمایه و کل اقتصاد کمبود منابع پولی است. در این شرایط هر چند می‌توان به رشد قیمت‌های جهانی و به تبع آن رشد شاخص صنایع کالا محور امیدوار بود، اما موضوع کمبود نقدینگی و تلاش برای تسویه اعتبارات در پایان سال دورنمای خوشایندی را برای معامله‌گران تصویر نمی‌کند.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-30bah95-2

monitoreconomy_ir-30bah95-3

 

نظر بدهید