گزارش بورس چهارشنبه ۳۱ خرداد

0
334

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-31-1monitoreconomy_ir-stock-31-2بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با کاهش ۱۳۱ واحدی به ۷۸.۷۳۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۰۲۳ میلیارد ریال ( ۱.۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴.۱۷۲ میلیارد ریال (تقریبا ۲.۷۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۱۹۵ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت نفت تهران با ۹ واحد، بانک خاورمیانه با ۶ واحد و پتروشیمی جم با ۴ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با ۲۸ واحد، سرمایه گذاری غدیر با ۲۱ واحد و بانک ملت با ۱۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۰۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۹۶۳ میلیون و ۱۸ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۱ هزار و ۷۹۶ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۰ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۸ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۵۹ نماد (معادل ۷۷% تعدادی و معادل ۸۱% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۸۵ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۴ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۰ نماد بدون تغییر به¬کارخود پایان داد. امروز خودرو و ساخت قطعات با ۸۹، فلزات اساسی با ۵۹ و انبوه ساز ی املاک با ۵۳ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
یکی از تفاوت‌های مهم بورس تهران با بورس‌های جهانی آن است که در این بازار، رابطه مستقیمی میان حرکت شاخص و حجم معاملات وجود دارد. به این ترتیب، در شرایط افت قیمت‌ها در بورس تهران، مشارکت معامله‌گران نیز به شدت کاهش پیدا می‌کند. به عبارت دیگر یکی از مواردی که همواره در بورس تهران مشاهده می‌شود، افت محسوس حجم معاملات در دوره‌هایی است که بازار سهام وارد روندی نزولی شده است. این همبستگی بین حجم معاملات و نوسان قیمت‌ها در دوره رونق نیز مشاهده می‌شود. به‌طوری که همگام با رشد قیمت سهام، حجم معاملات نیز افزایش می‌یابد. این در حالی است که این روند در بورس‌های بین‌المللی سهام، روند کاملا معکوسی دارد؛ به‌طوری که در این بورس‌ها در زمان ریزش قیمت‌ها، حجم معاملات افزایش می‌یابد. کارشناسان دلایل این تفاوت را متنوع نبودن ابزارهای معاملاتی در بازار سهام کشور، عدم تناسب اندازه بورس نسبت به اقتصاد، تاثیرپذیری از ریسک سیستماتیک و ضعف بازارگردانی می‌دانند.

برترین های بورس

monitoreconomy_ir-stock-31-3

monitoreconomy_ir-stock-31-4

نظر بدهید