گزارش بورس چهارشنبه ۴ اسفند

0
371

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconmy_ir-stock-4esfand95

monitoreconmy_ir-stock-4esfand95-1

بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با افزایش ۴۶ واحدی به ۷۷.۸۴۷ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۱۱۶ میلیارد ریال ( ۱.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۱۹۶ میلیارد ریال (تقریباٌ ۱.۷۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۶۱۲ میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان با ۷۹ واحد، سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی تامین با ۳۹ واحد و مخابرات ایران با ۱۱ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت بانک ملت با ۳۳ واحد، سرمایه گذاری غدیر با ۲۲ واحد و صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۱۹ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۱۲ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیارد و ۲۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۳ هزار و ۷۷۸ نوبت داد و ستد بود.
امروز چهارشنبه دماسنج بازار سرمایه از ابتدای باز شدن معاملات روند صعودی را در پیش گرفت ولی در ادامه پس از نوسان¬هایی از شدت آن کاسته شد. در گروه خودرو و ساخت قطعات امروز اکثریت نمادها روند رشد اندکی را در پیش گرفته‌اند هرچند که نمادهایی همچون ایرکا پارس صنعت، چرخش‌گر و تولید محور خودرو تا نزدیک ۴ درصد رشد در قیمت پایانی را داشتند. در نماد پارس خودرو که به تازگی افزایش سرمایه داده و حق تقدم‌های به فروش نرفته‌اش را عرضه می‌کند، قیمت پایانی هر سهم ۹۱ تومان و ۷ ریال ارزش‌گذاری شده است. اما در گروه مواد و محصولات دارویی امروز نسبت به روزهای گذشته شرایط مثبت‌تری را شاهد بودیم. به طوری که نماد برکت که در هفته‌های گذشته برای اولین بار به روش ثبت سفارش کشف قیمت شد، توانست برای دومین بار از زمان عرضه‌اش در بورس تهران مقداری رشد کند به طوری که قیمت پایانی این سهم به ۲۰۹ تومان و ۶ ریال رسید اما این قیمت هنوز زیر کف قیمتی است که برای عرضه اولیه آن به روش ثبت سفارش گذاشته شده بود. نماد سبحان انکولوژی ۴ درصد رشد را تجربه کرد. نماد معاملاتی شرکت تولید مواد اولیه دارویی البرز بالک که امروز پس از ارائه اطلاعات پیش‌بینی با محدودیت دامنه نوسان قیمت تا سقف ۵۰ درصد بازگشایی شده بود، در آخرین معامله بیش از ۱۲ درصد ریزش پیدا کرد و ۳۶۲ تومان و یک ریال معامله شد. این در حالی است که قیمت پایانی این سهم ریزش ۷.۲۷ درصدی را تجربه کرد. در گروه فلزات اساسی نیز شاهد افت قابل توجهی در اکثریت نمادها بودیم. به طوری که نماد معدنی کیمیای زنجان گستران، فرآوری مواد معدنی ایران و زرین معدن آسیا با بیش از ۴ درصد افت در آخرین قیمت معامله و قیمت پایانی سهم را تجربه کردند. همچنین نمادهای معاملاتی شرکتهای گروه دارویی برکت، بانک ملت، ساپیا، و ایران خودرو دیزل پربیننده‌ترین نمادهای معاملاتی امروز بورس اوراق بهادار بودند.

برترین‌های بورس

monitoreconmy_ir-stock-4esfand95-2

monitoreconmy_ir-stock-4esfand95-3

نظر بدهید