وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
وضعیت شاخص های بورسوضعیت شاخص های بورس
بررسی تحلیلی بازار سهام
به گزارش ناظراقتصاد، شاخص کل بورس با افزایش ۳۲۷ واحدی به ۸۱.۵۰۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۴۲۴ میلیارد ریال(۵۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۰۷۴ میلیارد ریال (تقریبا ۶۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۳.۳۹۸ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۱۸۱۶ واحد، فولاد خوزستان با ۱۰۰ واحد و فولاد مبارکه اصفهان با ۹۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت مخابرات ایران با ۶۳ واحد، ایران خودرو با ۴۶ واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان با ۴۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۴۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن یک میلیاردو ۱۰ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۹۸ هزار و ۷۶۸ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۹۲ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۸ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۸ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۵۵ نماد (معادل ۷۵% تعدادی و معادل ۷۵ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۸۸ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۵ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۲ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت رایانه و فعالیت های وابسته با ۱۹۹، فلزات اساسی با ۶۲۶ و خودرو و محصولات شیمیایی با ۲۷۹ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
امروز بازار سهام در حالی شاهد حجم گرفتن معاملات سهام در برخی تک‌سهم‌های شوینده و خودرویی بود که با اقبال خریداران اغلب حقیقی برای جمع‌‌آوری سهام در گروه فلزات اساسی به رهبری ملی‌مس و فولاد مبارکه، با معاملاتی پرحجم به کار خود پایان داد. همچنین در نماد معاملاتی به‌پرداخت پس از گذشت ۷ روز از عرضه اولیه این سهم در بورس تهران معامله‌گران شاهد واگذاری صف خرید میلیونی این سهم در حالی بودند که در پایان معاملات امروز با صف خرید مجدد ۲ میلیون سهمی مواجه و به کار خود پایان داد. فضای مثبتی که در فضای معاملات گروه فلزی به وجود آمده است، می‌تواند به تغییر آرایش سهامداری دربورس تهران شود. از اوایل خرداد ماه سال جاری فضای مثبتی در معاملات فلزات پایه در بازار‌های جهانی به وجود آمد. این فضای مثبت تحت تاثیر اعلام رشد اقتصاد چین و همچنین رشد تولیدات صنعتی به رشد چشمگیر قیمت فلزات رنگین انجامید. این موضوع تعدیل مثبت سودآوری در صورت‌های مالی نمادهای زیر‌مجموعه این گروه را به‌دنبال داشت.

نظر بدهید