گزارش بورس چهارشنبه ۷ تیر

0
326

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-07-01monitoreconomy_ir-stock-07-02بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با افزایش ۳۹ واحدی به ۷۸.۷۰۴ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۸۵۰ میلیارد ریال( ۲۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۶۰۸ میلیارد ریال (تقریبا ۲۵۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۰۰۸ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۶۰ واحد، کالسیمین با ۷ واحد و حفاری شمال با ۶ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد خراسان با ۲۳ واحد، شرکت مخابرات ایران با ۱۴ واحد و ایران خودرو با ۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۸۴۹ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۳۳۰ میلیون و ۶۰۲ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۲ هزار و ۴۱۲ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۵ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۶۳ نماد (معادل ۷۸% تعدادی و معادل ۷۹% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۱۰ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۲۵ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۸ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز انبوه سازی املاگ با ۱۳۱، فلزات اساسی با ۷۲ و خودرو و ساخت قطعات با ۵۶ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).

در شرایط کنونی به‌تدریج باید در انتظار انتشار عملکرد سه ماه شرکت‌های بورسی و ارائه گزارش‌های پیش‌بینی بر اساس عملکرد سه ماه بود. به‌طور کلی انتظار تغییرات قابل توجه در پیش‌بینی سود خالص شرکت‌ها برای سال مالی جاری وجود ندارد. در این میان عملکرد خرداد برخی از شرکت‌های بورسی نیز در روزهای اخیر منتشر شده است. گرچه این موضوع بخش مهمی از عملکرد فصل بهار شرکت‌های بورسی را شرح می‌دهد، اما همچنان بسیاری از فعالان بازار در انتظار صورت‌های مالی بهار ۹۶ هستند و بعضا پیش‌بینی شرکت‌ها بر اساس این عملکرد را مبنای تصمیم‌گیری خود قرار می‌دهند. نگاهی گذرا به عملکرد فصل بهار برخی از شرکت‌ها احتمال تعدیل مثبت را در سودآوری نسبت به اولین گزارش پیش‌بینی شرکت‌ها تقویت می‌کند. نمادهای زیرمجموعه گروه فلزات اساسی از جمله مواردی هستند که انتظار برای تعدیل مثبت آنها وجود دارد. با این حال این نکته را باید در نظر گرفت که تنها یک فصل از چهار فصل سال ۹۶ سپری شده است و نبود دلیل قدرتمند برای تعدیل مثبت یا منفی مانع از تغییر پیش‌بینی سود توسط مدیران شرکت‌ها می‌شود.

برترین های بورس
monitoreconomy_ir-stock-07-03
monitoreconomy_ir-stock-07-04

نظر بدهید