گزارش بورس چهارشنبه ۸ شهریور

0
286

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص بورسشاخص بورسبررسی تحلیلی بازار سهام

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۲۰ واحدی به ۸۳.۲۷۲ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۸۶۷ میلیاردریال ( ۴۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۹۷۹ میلیارد ریال (تقریبا ۲.۴۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۰۴۶ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صندوق بازنشستگی با ۴۱ واحد، پالایش نفت تهران با ۲۹ واحد و پالایش نفت بندر عباس با ۲۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۸۷ واحد، ملی صنایع مس ایران با ۲۹ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۱۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۸۶ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۷۶۷ میلیون و ۲۷۱ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۳ هزار و ۳۸۷ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۲۵ درصد پایینتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعود بود و در طی ساعات معاملات ۲۲ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۸ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۷ نماد (معادل ۸۸% تعدادی و معادل ۸۹ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۴۱ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۴۰ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۶ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروزصنعت فلزات اساسی با ۱۶۴، استخراج کانه های فلزی با ۱۶۰ و ماشین الات و دستگاه های برقی با ۱۴۳ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی با معاملات متعادل و به نسبت کم حجم‌تر از روزهای قبل مواجه شد که به نظر می‌رسید، در آخرین روز معاملاتی این هفته لزوم اصلاح قیمت سهام در گروه‌های پیش‌رویی همچون معدنی‌ها و فلزات اساسی اصلی‌ترین عامل تأثیرگذار بر رفتار معامله‌گران بازار سهام بوده است. در گروه پالایشی‌ها اما امروز همسو با برخی معاملات دوطرفه سهام در بعضی نمادهای معاملاتی امروز این گروه در محدوده صفر تابلو و در دامنه نوسان مثبت قیمتی رنج شد. در گروه سیمانی‌ها اما امروز معاملات کد به کد و دوطرفه معامله‌گران اغلب حقیقی و کوتاه مدت نگر باعث شد، تا این گروه با حرکت مثبت در سقف کامل قیمت مواجه شود. همچنین قطعه سازها نیز همچنان در برخی تک سهم‌ها با صف خرید مواجه بودند هرچند که شناسایی سود کوتاه مدت باعث شد تا برخی نمادها با افزایش عرضه سهام در مقابل تقاضا مواجه باشند.

نظر بدهید