گزارش بورس چهارشنبه ۸ آذر | عقبگرد شاخص کل بورس

0
314

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بازار سهام

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۱۰۳ واحدی به ۹۱.۱۵۲ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۰۰۷ میلیاردریال ( ۵۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۵۹۹ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۱۰۶ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت مخابرات ایران با ۸۴ واحد، معدنی و صنعتی چادر ملو با ۲۳ واحد و گروه مدیریت سرمایه گذاری امید با ۲۱ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت بندرعباس ۵۶، فولاد مبارکه اصفهان با ۴۳ واحد و فولاد خوزستان با ۳۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۰۰ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۹۳۰ میلیون و ۷۹۰ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۱ هزار و ۸۱ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۵۶ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۸ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۱ نماد (معادل ۸۲% تعدادی و معادل ۹۰ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۰۸ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۴۷ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۶ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۲۵۶، استخراج کانه های با ۱۶۰ و فرآورده های نفتی با ۱۰۵ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بازار سهام در حالی شاهد غلبه عرضه بر تقاضای سهام در اغلب گروه‌های پیشرو به خصوص در گروه فلزات اساسی و پالایشی‌ها بود که لزوم استراحت مقطعی نماگرهای بورس و اصلاح قیمتی سهام باعث شد تا بازار با نماگرهای قرمزپوش به تعطیلات آخر هفته برود، بازاری که همچنان برای ارز، انتظارهای بلندپروازانه‌ای را تا پایان سال دارد. در حالی که به نظر می‌رسد ضعف قدرت خرید و در عین حال تداوم رکود در اقتصاد غبارگرفته کشور نتوانسته حال و هوای سهامداران وفادار بازار را از رخوت و فرسودگی به شادابی و امیدواری تغییر دهد. این در حالی است که همچنان حقیقی‌ها بازیگر اصلی بازار سهام برای روشن ماندن چراغ امید در تالار شیشه‌ای هستند. امروز همچنین ۱۰ میلیون سهم مخابرات ایران نیز به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده همراه شد.

نظر بدهید