گزارش بورس چهار‎شنبه ۲۴ آبان | بهبود شاخص کل بورس

0
309

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بازار سهام

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۵۶ واحدی به ۸۸.۰۰۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۴۴۶ میلیاردریال (۶۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۵۴۶میلیارد ریال (تقریبا ۱.۲۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۱۹۲ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۸۸ واحد، ملی صنایع مس ایران با ۱۸ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۱۵ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سایپا با ۱۸، پالایش نفت اصفهان با ۱۵ واحد و ایران خودرو با ۱۲ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۴۴ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۴۶۱ میلیون و ۱۴۴ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۸ هزار و ۶۳۸ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۳۱ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۲۲ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۸ نماد (معادل ۸۴% تعدادی و معادل ۹۰ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۰۶ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۸ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۴ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۲۷۱، فراورده های نفتی با ۱۲۳و خودرو و ساخت قطعات با ۱۱۰ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی با معاملات کم‌حجم و رخوت‌آور مواجه بود که همسو با تحرک بازارگردان‌ها در نمادهای شاخص‌ساز گروه فلزات اساسی و معدنی شاهد اقبال خریداران سهام به گروه فولادسازان و سنگ‌آهنی‌ها بود. هم زمان در جریان معاملات نقدی سهام نیز برخی نمادها با معاملات دوطرفه و کد به کد روبه‌رو شدند که در این زمینه می‌توان به ذوب‌آهن اصفهان، ملی مس، ماشین‌سازی اراک، سرامیکهای صنعتی اردکان، سایپا و در نهایت پتروشیمی زنجان اشاره کرد. امروز معامله کمتر از ۵۰ میلیونی حق تقدم خرید سهام تاپیکو به ارزش هر سهم حدود ۱۷ تومان در حالی قابل تأمل بود که قیمت هر سهم تاپیکو بر روی تابلوی معاملات بورس تهران در محدوده ۱۲۴ تومان است.

 

نظر بدهید