گزارش بورس یک‌شنبه ۱۰ اردیبهشت

0
407

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-960210-01

monitoreconomy_ir-stock-960210-02

بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با افزایش ۲۹ واحدی به ۷۹.۷۸۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۹۷۳ میلیارد ریال (۲۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۳۵۵ میلیارد ریال (تقریبا ۷۵۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۳۷۸ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت بانک ملت با ۴۳ واحد، پالایش نفت بندر عباس با ۳۲ واحد و فولاد خوزستان با ۲۷ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با ۲۳ واحد، شرکت مجتمع فولاد خراسان با ۲۰ واحد و آسان پرداخت پرشین با ۱۷ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۹۷ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۹۸۴ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۹ هزار و ۹۳۰ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۶ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و در طی ساعات معاملات ۱۲ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۶ نماد (معادل۸۵% تعدادی و معادل ۹۰% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۰۹ نماد با افزایش قیمت، و تعداد ۱۶۳ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۴ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز گروه خوردرو و ساخت قطعات با ۳۲۸ میلیارد ریال، فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای با ۲۴۷ میلیارد ریال و فلزات اساسی با ۲۱۳ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
به نظر می‌رسد سیکل چرخش نقدینگی در صنایع، این بار گروه پالایشی را مد نظر قرار داده است. سهامداران از ابتدای سال جاری بیشتر نمادهای کوچک را مورد استقبال قرار دادند. پس از چند روز از آغاز معاملات در سال جاری، نقدینگی معامله‌گران علاوه ‌بر نمادهای کوچک بازار وارد گروه خودرویی نیز شد و رشد‌های مناسبی نیز برای نمادهای زیر مجموعه این گروه رقم خورد. این روند با شناسایی سود از سوی معامله‌گران و رسیدن به سقف‌های مورد انتظار به اتمام رسید. پس از آن یک بار نمادهای کوچک بازار سهام در کانون توجه سهامداران قرار گرفتند. با توجه به بزرگ بودن صنعت پالایشی، به نظر می رسد نقدینگی مزبور مدت زمان نسبتا زیادی را در این گروه حضور داشته باشد. خوش‌بینی به اعلام نرخ مواد اولیه پالایشی‌ها مشابه با تخفیفاتی که از سوی شرکت پالایش و پخش در ۹ ماه نخست سال مالی گذشته داده شد، از جمله دلایل چرخش نقدینگی به سمت سهام این گروه به شمار می‌رود. این در حالی است که به‌دلیل ابهامات فراوانی که درخصوص نحوه قیمت‌گذاری مواد اولیه از سوی پالایش و پخش وجود دارد، همچنان وضعیت مبهمی بر فضای این گروه حاکم است. به عبارت دیگر بازار از ارائه تحلیل دقیق و قطعی درخصوص سودآوری این شرکت‌ها ناتوان است.

برترین‌های بورس
monitoreconomy_ir-stock-960210-03

monitoreconomy_ir-stock-960210-04

 

نظر بدهید