گزارش بورس یک‌شنبه ۱۰ بهمن

0
448

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-10-1monitoreconomy_ir-stock-10-2 بررسی تحلیلی

شاخص ­کل ­بورس   با کاهش ۶ واحدی  به ۷۷.۷۰۷ واحد رسید. ارزش­ معاملات­ در بورس­ معادل ۱.۴۳۷ میلیارد ریال (۴۲۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات­ بلوکی) و در فرابورس ۱.۷۰۰ میلیارد ریال (تقریباٌ ۱.۳۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک­ و بلوکی) بوده ­است. مجموع کل معاملات ­خرد در بازار بورس ­و فرابورس معادل ۱.۴۱۷ میلیارد ریال بوده­ است.

معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان با ۲۸ واحد، سایپا با ۲۵ واحد و پتروشیمی خارک با ۲۴ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت سرمایه گذاری غدیر با ۲۹ واحد، فولاد مبارکه اصفهان با ۲۵ واحد و شرکت ارتباطات سیار ایران با ۲۳ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای­گذاشتند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۴۳ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۷۵۳  میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۲ هزار و ۸۹۹ نوبت داد و ستد بود.

معامله‌گران بازار سهام امروز نظاره‌گر معاملاتی کم حجم، اما با تقویت تقاضا و جمع‌آوری سهام از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی هم‌زمان با تداوم بازارگردانی حقوقی‌ها در گروه‌های پیشرو بازار از جمله فولادی‌ و معدنی‌ بود. در حالی معاملاتی متعادل و کم‌حجم را به نظاره نشست که گروه خودرویی به رهبری سایپا شاهد متعادل شدن قیمت‌ها در دامنه نوسان مثبت قیمتی بود، هرچند که حجم معاملات چنگی به دل نمی‌زد. در گروه رایانه نیز همزمان با انتشار گزارش عملکرد یک ماهه شرکت‌هایی همچون «اپرداز» تک‌سهامی این گروه شاهد رنج شدن قیمت سهام ایران‌ارقام و آپ در کنار معاملات دو طرفه افرانت در دامنه نوسان مثبت قیمتی بود. در گروه پتروشیمی‌ اگرچه هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری این گروه شاهد افزایش عرضه سهام در مقابل تقاضا از سوی معامله‌گران اغلب حقوقی بود، اما در این گروه به رهبری پتروشیمی خارک اغلب تک‌سهم‌های اوره‌ساز گروه پتروشیمی با رنج شدن قیمت سهام در محدوده مثبت کامل قیمت‌ها بودند. بازارگردانی متعادل سهام در محدوده صفر تابلو از سوی حقوقی‌ها در حالی پیش می‌رود که هم‌اکنون بازار سهام با ریسک‌های درون زای مختلفی مواجه است.

موضوع افشای اطلاعات سهامداری به سازمان مالیاتی در کنار دلهره‌ها از بازگشایی نماد معاملاتی بانک‌ها و زیان‌ده شدن آنها در حالی است که هم‌اکنون ریسک کاهش درآمدهای عملیاتی شرکت‌های دارویی از محل تنزیل اوراق بهادار بیمه سلامت برای تسویه مطالبات این شرکت‌ها با دولت باعث فشار ریسک‌های جدید بر پیکره بازار سرمایه شده است. در این بین نوسانی شدن قیمت ماده رزین در بورس باعث شده، تا شوینده‌ها دوباره مورد توجه معامله‌گران نوسان‌گیر قرار گیرند. بازاری که در سکون و رخوت بازار بی‌عمق کنونی چاره‌ای جز دل‌خوش کردن به تک‌سهم‌های برخوردار از سهام شناوری پایین ندارد.

برترین­ های بورس

monitoreconomy_ir-stock-10-3

monitoreconomy_ir-stock-10-4

نظر بدهید