گزارش بورس یک‌شنبه ۱۱ تیر

0
252

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-04-11-01monitoreconomy_ir-stock-04-11-02بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با کاهش ۳۴ واحدی به ۷۸.۷۶۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۰۴۶ میلیارد ریال( ۴۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۱۸۶ میلیارد ریال (تقریبا ۸۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۰۳۲ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با ۱۷ واحد، گروه مپنا با ۱۶ واحد و توسعه معدنی و صنعتی صبا نور با ۱۴ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۱۶ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۹ واحد و سرمایه گذاری غدیر با ۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۰۴ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۳۶۶ میلیون و ۴۲۱ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۳ هزار و ۴۱۴ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۲۶ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۲۱ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۵۰ نماد (معادل ۷۴% تعدادی و معادل ۷۷% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۷۵ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۴ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۱ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز فلزات اساسی با ۱۰۴، انبوه سازی املاک با ۷۰ و خودرو و ساخت قطعات با ۵۹ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
باوجود نقاط قوتی که برای بورس تهران وجود دارد به نظر می‌رسد تردید و ریسک‌‌گریزی میان سهامداران مانع از اثر‌گذاری آنها بر بورس شده است. با وجود رشد قیمت کامودیتی‌ها در بازار جهانی طی هفته گذشته، به‌نظر می‌رسد نگرانی از پایداری این قیمت‌ها باعث شده بازار واکنش چندانی به این رشدها نداشته باشد. بر مبنای محاسبات تکنیکالی انتظار رشد شاخص دلار دور از انتظار نیست، همچنین اقدامات بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا در آینده نیز می‌تواند باعث افزایش شاخص دلار شود. در این شرایط سهامداران متحمل این ریسک نمی‌شوند که با اتکا به قیمت‌های فعلی به این سهم‌ها وارد شوند. همچنین درخصوص مباحث سیاسی داخلی و خارجی عواملی وجود دارد که پتانسیل این را دارد که سطح نگرانی سیاسی سهامداران را افزایش دهد. ابهام در چینش کابینه دولت دوازدهم از موضوعاتی است که می‌تواند در تعلل فعلی سهامداران نقش داشته باشد. مطمئنا مشخص شدن سکانداران اقتصادی کشور در چهار سال آینده می‌تواند در نگاه سهامداران و فعالان اقتصادی نقش بسزایی داشته باشد. در کنار نگرانی‌های سیاسی داخلی، شرایط در خاورمیانه و تصمیمات بسیاری از کشورهای عربی در قبال قطر نیز از موضوعات دیگری است که می‌تواند برای اقتصاد ایران تبعاتی در پی داشته باشد.
برترین های بورس
@monitoreconomy_ir-0411-03monitoreconomy_ir-stock-04-11-04

نظر بدهید