گزارش بورس یک‌شنبه ۱۲دی

0
309

وضعیت شاخص‌‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-12dey95-1

monitoreconomy_ir-stock-12dey95-2

بررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص‌کل بورس با کاهش ۵۹۰ واحدی به ۷۸.۸۹۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۰۴۸ میلیارد ریال (۲۱۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۲۰۴ میلیارد ریال (تقریباٌ ۷۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۳۴۲میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت گروه صنعتی بارز با ۲ واحد، حفاری شمال با ۲ واحد و سرمایه گذاری خوارزمی با ۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت مخابرات ایران با ۶۷ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان با ۵۹ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۴۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. در معاملات امروز تعداد ۵۶۴ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش ۱ میلیارد و ۴۸ میلیون و ۸۱۸ هزار ریال در بیش از ۴۴ هزار و ۳۳۲ نوبت دادو ستد شد.
معامله‌گران بورس تهران امروز شاهد غلبه عرضه بر تقاضای سهام و قرمزپوش شدن دسته جمعی نماگرهای این بازار همزمان با کاهش شدید حجم و ارزش معاملات روزانه مواجه بود. این روزها بازار سرمایه با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند؛ از اصلی ترین این مشکلات می‌توان به کمبود نقدینگی در بازار اشاره کرد. برهمین اساس، امروز اکثر نمادهای گروه خودرویی منفی معامله شدند و این درحالی است که بسیاری از نمادهای گروه قطعه ساز خودرو مثبت و متعادل بودند. ازسوی دیگر در گروه محصولات شیمیایی افزایش فشار فروش دیده می‌شد. همچنین پتروشیمی‌ها با افت دلار و کنسل شدن تخفیف خوراک گاز جز در چند نماد، مابقی در درصدهای منفی معامله شدند. امروز در نماد معاملاتی نورد و لوله اهواز ۵۶ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان کد به کد شد. در نماد معاملاتی صنعتی دریایی ایران، اما امروز ۲۸ میلیون سهم به ارزش بیش از ۷.۵ میلیارد تومان با معاملات درون گروهی سهامدار عمده همراه بود. همچنین ۱۶ میلیون سهم گسترش صنایع انرژی آذراب به ارزش بیش از ۳.۵ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده کد به کد شد. ۱۰ میلیون سهم معدنی و صنعتی گل‌گهر اما به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان به کدهای درون گروهی سهامدار عمده انتقال یافت.
معاملات بورس تهران در کمترین حجم و ارزش معاملات صورت گرفته مواجه شد به طوریکه علیرغم بازگشت دوباره برخی نمادهای معاملاتی متوقف، اما افزایش عرضه سهام در مقابل تقاضا باعث شد تا اغلب معاملات در وضعیتی ساکن و رخوت‌آور مواجه باشند. بازاری که عدم حمایت اصولی و علمی حقوقی‌ها و بازیگران بزرگ این بازار از معاملات سهام باعث شده تا انگیزه حضور در بازار در بالاترین سطح ممکن کاهش یابد. از سوی دیگر انتظار برای کاهش بیشتر قیمت ارز در بازار داخلی نگرانی‌ها از بابت عدم تعدیل سود در گروه صادرات محور را افزایش داده است. این در حالی است که انتظار برای انتشار گزارش‌های ۹ ماهه عملکردی شرکت‌های بزرگ نتوانسته چندان مطابق با میل سرمایه‌گذاران باشد بازاری که امیدوار است از انتهای بهمن‌ماه امسال حال و هوای بازار کمی شاداب‌تر از ماه‌های گذشته باشد.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-12dey95-3

monitoreconomy_ir-stock-12dey95-4

 

نظر بدهید