گزارش بورس یک‌شنبه ۱۲ شهریور

0
366

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
بررسی شاخص های بورسبررسی شاخص های بورسبررسی تحلیلی بازار سهام
شاخص کل بورس با کاهش ۸۳ واحدی به ۸۳.۳۴۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۷۳۴میلیاردریال ( ۹۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳.۱۹۱ میلیارد ریال (تقریبا ۲.۳۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۷۲۵ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۲۷۱ واحد، پالایش نفت اصفهان با ۳۱ واحد و ارتباطات سیار ایران با ۱۵ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سایپا با ۲۰۹ واحد، فولاد مبارکه اصفهان با ۳۰ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۲۷ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۷۳ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۷۰۹ میلیون و ۹۹۵ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۹ هزار و ۷۴۲ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۶۵ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۷ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۸ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۸ نماد (معادل ۸۵% تعدادی و معادل ۹۰ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۷۵ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۹۱ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۲ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروزصنعت خودرو و ساخت قطعات با ۴۷۹، فلزات اساسی با ۱۱۵ و محصولات شیمیایی با ۱۰۶ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی با معاملات کم‌حجم روبرو بود که با گشایش نماد معاملاتی سایپا پس از حدود سه ماه توقف نماد معاملاتی جوی توأم با احتیاط بر کلیت معاملات بازار سهام برای حرکت دست‌به‌عصای معامله‌گران حاکم شد. بازاری که با توجه به شفاف‌سازی اطلاعات سایپا از سوی سازمان بورس نگران دورنمای خودرویی‌ها برای وقوع پدیده‌ای دیگر در بازار با حساب‌سازی و تغییر رویه‌های حسابداری است. در این حال امروز بازار سهام شاهد تکاپوی معامله‌گران برای شکار تک‌سهم‌های کوچک و بازار دومی با انگیزه شناسایی سود کوتاه‌مدت بود. بازاری که این روزها شاهد نوسان دوباره نرخ ارز در بازار و سودای نوسان گیران در چهارراه استانبول است. امروز در بازار۲ بورس تهران که با معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، ۳۵.۵ میلیون سهم پتروشیمی شازند به ارزش بیش از ۸ میلیارد تومان کد به کد شد. در بیمه سینا اما کمتر از ۳۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۳ میلیارد تومان با معاملات کد به کد سهامدار عمده مواجه بود. همین وضعیت در سرمایه‌گذاری نفت و گاز پتروشیمی تأمین به حجم ۶ میلیون سهم به ارزش بیش از یک میلیارد تومان کد به کد شد.

نظر بدهید