گزارش بورس یک‌شنبه ۱۵ اسفند

0
369

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-15esfand95-1

monitoreconomy_ir-stock-15esfand95-2

بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با کاهش ۳۶۸ واحدی به ۷۶.۷۶۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۱۱۸ میلیارد ریال (۶۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۱۰۱ میلیارد ریال (تقریباٌ ۸۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۸۱۹ میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت پالایش نفت تهران با ۱۳۲ واحد، شرکت ارتباطات سیار ایران با ۱۹واحد و صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۱۶ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت گروه مپنا با ۲۸۴ واحد، سرمایه گذاری غدیر با ۳۷ واحد و ملی صنایع مس ایران با ۲۶ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۱۲ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۴ میلیارد و ۲۳۵ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۸ هزار و ۶۸۷ نوبت داد و ستد بود.
بورس تهران امروز هم‌زمان با بازگشایی برخی نمادهای قدیمی بازار شاهد کاهش فشار فروش در اغلب نمادهای معاملاتی بود. بازاری که شاهد رشد قیمت‌ها در تک سهم‌هایی که تعدیل مثبت قابل توجه سود را تجربه می‌کنند، است. امروز با پایان مدت قانونی پذیره‌نویسی حق تقدم استفاده نشده پارس‌خودرو شاهد توقف این نماد معاملاتی به قیمت پایه هر سهم یک ریال بودیم. بورس تهران شاهد کاهش فشار فروش سهام با جذاب شدن قیمت‌ها و همزمان با انتشار برخی گزارش‌های مالی قابل قبول در نمادهای پراقبال بازار بود. در این بین پالایشگاه نفت تهران امروز همزمان با شفاسازی این شرکت در مورد پیش‌بینی سود هر سهم سال مالی ۹۵ و ۹۶ شاهد بازگشایی این نماد با نوسان ۱۶ درصدی در دامنه مثبت قیمت‌ها همزمان با افزایش تقاضا برای جمع‌آوری این سهم بود. هرچند که در پایان معاملات امروز دستور فروش ۲۴ میلیون سهمی در سقف قیمتی در این نماد تثبیت شد. در عین حال در گروه رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن نیز امروز معامله‌گران بازار سهام شاهد تکاپوی نوسان‌گیران برای بالا کشیدن قیمت سهام در برخی نمادها بود. امروز همچنین۵۰ میلیون سهم مخابرات ایران به ارزش بیش از ۱۱ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده به کدهای درون‌گروهی منتقل شد. در بیمه ملت بیش از ۴۷ میلیون سهم به ارزش ۹.۵ میلیارد تومان به قیمت ۲۰۲ تومان به ازای هر سهم همچنان از سوی صندوق بازنشستگی کشوری با هدف شناسایی سود در صورت‌های مالی تلفیقی با معاملات درون‌گروهی انتقالی همراه بود.
بررسی‌ها نشان می‌دهد طی یک سال اخیر تحت‌تاثیر سه عامل برجام، رشد قیمت‌های جهانی و نرخ دلار، انتظارات از بهبود وضعیت بازار سهام افزایش یافت. اکنون اما، برخی نگرانی‌ها از پایداری سه عامل یادشده باعث عقبگرد قیمت‌ها شده است. اگر این رفتار به‌دلیل عقب‌نشینی انتظارات باشد، افت بیشتر قیمت‌ها دور از ذهن نیست. اما بسیاری از کارشناسان چنین شرایطی را ناشی از فشار فروش روزهای پایانی سال و در نتیجه گذرا می‌دانند.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-15esfand95-3

monitoreconomy_ir-stock-15esfand95-4

نظر بدهید