گزارش بورس یک‌شنبه ۱۶ بهمن

0
378

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-17bahman95-1

monitoreconomy_ir-stock-17bahman95-2

بررسی تحلیلی

شاخص‌کل بورس با کاهش ۲۰۹ واحدی به ۷۶.۶۱۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۰۵۶ میلیارد ریال (۲۶۰میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۲۰۵ میلیارد ریال (تقریباٌ ۶۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۴۰۱ میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت بانک ملت با ۱۶واحد، پتروشیمی مبین با ۱۱ واحد و لابراتوار داروسازی دکتر عبیدی با ۱۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت سایپا با ۲۹ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان با ۱۴ واحد و ایران خودرو با ۱۲ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۰۵ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۹۶۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۸۰ هزار و ۲۶۲ نوبت داد و ستد بود.
معامله‌گران بورس تهران امروز نظاره‌گر بازاری کم‌عمق همزمان با عرضه اولیه ۸۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومانی دارویی برکت به روش ثبت سفارش بودند، بازاری که فقر نقدینگی باعث شده تا گویی خاک مرده در آن پاشیده شده است. امروز در رخوت و بی‌عمقی معاملات سهام، شاهد عرضه اولیه سهام دارویی برکت به روش ثبت سفارش بودیم. عرضه‌ای که اگرچه از نگاه برخی معامله‌گران بازار سهام گران به نظر می‌رسید، اما با اقبال معامله‌گران برخط با میانگین خرید ۲۲۷.۵ تومان انجام شد. در دیگر معاملات نیز در حالی همچنان بازگشایی نماد معاملاتی بانک‌ها تحت‌الشعاع سایر معاملات بازار قرار گرفتند که بانک ملت امروز همزمان با بازارگردانی سهام شاهد متعادل شدن قیمت سهام در دامنه نوسان مثبت قیمتی بود. امروز همچنین ۹ درصد از کل سهام شرکت لامیران از سوی سرمایه‌گذاری توسعه ملی به قیمت پایه هر سهم ۳۵۴۹ ریال روی میز فروش گذاشته شد که خریداری نداشته است. ۱۷ میلیون سهم بیمه پارسیان به ارزش بیش از ۳ میلیارد تومان میان حقوقی‌های این سهم منتقل شد. ۱۰میلیون سهام سرمایه‌گذاری اقتصاد نوین به ارزش بیش از ۴ میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده انتقال یافت، همچنین ۴ میلیون سهم مارگارین به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان نیز میان کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده منتقل شد.
آنچه که این روزها بیش از هر چیز بازار سهام را رنج می‌دهد، فقر نقدینگی و عدم لمس جریان نقد عملیاتی در شرکت‌های بورسی است. در این بین، افزایش حجم نقدینگی اسمی در کنار رکود فزاینده باعث شده تا تناقض میان نرخ سود بانکی غیرمجاز در کنار نرخ‌های عجیب سود اوراق بدهی، انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری در بورس باقی نماند. بازاری که با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، ترس از تسویه معاملات اعتباری کارگزاری‌ها باعث تحرک بیشتر فروشندگان سهام شده است.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-17bahman95-3
monitoreconomy_ir-stock-17bahman95-4

نظر بدهید