گزارش بورس یک‌شنبه ۱۷ اردیبهشت

0
414

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-960217-1

monitoreconomy_ir-stock-960217-2

بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با کاهش ۳۶ واحدی به ۷۹.۶۶۰ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۴.۱۲۷ میلیارد ریال (۲.۵۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۹۶۲ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۴۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۱۸۹ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت خدمات انفورماتیک با ۶۶ واحد، مخابرات ایران با ۳۹ واحد و سایپا با ۲۱ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی پردیس با ۴۹ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر با ۲۹ واحد و شرکت ارتباطلت سیار ایران با ۲۷ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۴۱۳ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۹۸۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۷۴ هزار و ۷۲۱ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات،۲درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و در طی ساعات معاملات ۲۱ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۲ نماد (معادل ۸۷% تعدادی و معادل۹۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۰۴ نماد با افزایش قیمت، و تعداد ۱۶۹ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۹ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز گروه خوردرو و ساخت قطعات با ۳۳۷ میلیارد ریال، فلزات اساسی با ۱۶۲ میلیارد ریال و محصولات شیمیایی با ۱۱۳ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
رشد اخیر شاخص بورس نه به دلیل بهبود بازارهای جهانی و نه به دلیل بهبود وضعیت بنیادین شرکت‌ها صورت گرفته است. تنها دلیل رشد بورس از ابتدای سال جاری را می‌توان در انگیزه‌های ثانویه، از قبیل محرک‌های سیاسی و ورود نقدینگی جست‌وجو کرد. در حالی که قیمت‌های جهانی با شیب ملایمی در حال افت بودند یا در بهترین حالت در جا می‌زدند، شاخص‌های بورس تهران، به ویژه شاخص کل هم‌وزن، روز به روز مثبت‌تر می‌شدند. لذا این احتمال وجود دارد که حتی با افت قیمت‌های جهانی، ورود نقدینگی به بورس و رشد قیمت‌ها ادامه یابد. علاوه بر این مساله می‌توان حمایت بزرگان بازار از قیمت‌های سهام در آستانه فصل مجامع را نیز متذکر شد. آنچه به‌طور سنتی در بورس تهران تجربه شده است، رشد قیمت‌های سهام در آستانه فصل مجامع است. شاید این روند هر ساله ملموس نبوده است، اما انتظارات قیمتی به نحوی شکل می‌گیرند که قیمت‌ها به سمت رشد می‌روند. در روزهای گذشته و با کاهش تقاضای موثر در بازار سهام، اشخاص حقوقی و بازارگردانان بیش از پیش فعال شده‌اند. بنابراین در حال حاضر این امکان وجود دارد که باوجود افت قیمت‌های جهانی، بورس تهران از محل ورود نقدینگی هیجان‌زده از انتخابات ریاست جمهوری رشد کند یا با حمایت‌های بازارگردانان و اشخاص حقوقی در سطح فعلی تثبیت شود.

برترین‌های بورس
monitoreconomy_ir-stock-960217-3monitoreconomy_ir-stock-960217-4

نظر بدهید