گزارش بورس یک‌شنبه ۱۸ تیر

0
351

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
@monitoreconmy_ir-stock-18-1
@monitoreconmy_ir-stock-18-2
بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با افزایش ۱۰۳ واحدی به ۷۸.۹۸۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۶۱۷ میلیارد ریال ( ۱.۷۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳.۰۸۰ میلیارد ریال (تقریبا ۲.۳۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۶۹۷ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ارتباطات سیار ایران با ۵۷ واحد، فولاد خوزستان با ۵۶ واحد و پارس خودرو با ۲۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پفولاد خراسان با ۳۵ واحد، گروه پتروشیمی ایرانیان با ۱۳ واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان با ۷ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۶۱ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱ میلیارد و ۱۲۱میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۲ هزار و ۸۷۹ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۹ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۸ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۶۲ نماد (معادل ۷۸% تعدادی و معادل ۷۷% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۱۰ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۳۱ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۱ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز رایانه و فعالیت های وابسطه به آن با ۱۸۹، خودرو و ساخت قطعات با ۱۴۷و فلزات اساسی با ۱۰۵ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
پس از رشد مناسب قیمت‌ها در دو ماه نخست سال تحت تاثیر انتخابات ریاست جمهوری، یک دوره نسبتا طولانی از افت عمومی قیمت‌ها در بازار سهام به وجود آمد. این دوره اصلاح، قیمت بسیاری از نمادها را با ریزش چشمگیری مواجه کرد تا جایی که برخی از آنها در کف قیمتی چند ماه اخیر خود قرار گرفتند. پس از آن یک فضای رکودی در معاملات سهام سیطره یافت. در فضای رکودی نه خبری از فروش بود، نه تقاضایی برای ورود به سهام مشاهده می‌شد. در این فضا ارزش معاملات خرد سهام در اکثر روزها به زحمت به ۸۰ میلیارد تومان می‌رسید. مشارکت در معاملات سهام نیز بیشتر از جانب معامله‌گران عمده بازار صورت می‌گرفت. این فضا بیش از هر چیز گویای این موضوع بود که سهامداران منتظر دریافت یک سیگنال مثبت اثر گذار بر وضعیت بورس هستند. با ورود به چهارمین ماه از سال جاری رفته رفته از چند منظر احتمال تغییراتی در پیرامون بازار سهام وجود دارد. بهبود قیمت‌ها با آغاز نیمه دوم سال میلادی، خبر‌های مثبت از گزارش‌های عملکرد فصلی و سالانه شرکت‌ها و همچنین برگزاری مجامع مواردی بودند که به نظر می‌رسید بتوانند تحرکات لازم در تالار شیشه‌ای را ایجاد کنند.

برترین های بورس
@monitoreconmy_ir-stock-18-3@monitoreconmy_ir-stock-18-4

نظر بدهید