گزارش بورس یک‌شنبه ۱۹ آذر | رشد شاخص کل بورس

0
309

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورس
شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | بهبود شاخص کل بورس

ناظراقتصاد:شاخص کل بورس با افزایش ۳۸ واحدی به ۹۱.۱۹۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۶۲۸ میلیاردریال (۲۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۹۷۷ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۵۰۰میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۹۰۵ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش و نفت اصفهان با ۹۰ واحد، پالایش و نفت تهران با ۲۹ واحد و داده گستر عصر نوین با ۲۶ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس ۴۶، توسعه معادن و فلزات با ۲۰ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۱۹ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۶۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۶۳۳ میلیون و ۹۰۱ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۲ هزار و ۲ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۷ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۶ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۷ نماد (معادل ۸۴% تعدادی و معادل ۹۱ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۱۰ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۶۲ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۵ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فرآورده های نفتی با ۳۶۷، خودرو و ساخت قطعات با ۱۹۰ و فلزات اساسی با ۱۲۴ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
معامله‌گران بورس تهران امروز با معاملات کم حجم روبرو بودند. چشم‌های خیره بازار به لایحه بودجه پیشنهادی دولت به مجلس و حساب دخل و خرج کشور در سال آینده باعث شد تا امروز سرمایه‌گذاران در تالار شیشه‌ای دست به عصا گام بردارند. امروز بازار سهام در حالی با افت حجم معاملات سهام در اغلب نمادهای معاملاتی و معاملاتی متعادل مواجه بود که گروه خودرویی‌ها با غلبه عرضه بر تقاضای سهام از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی، در محدوده صفر تابلو و دامنه نوسان منفی قیمت‌ها نوسان کرد. در گروه پالایشی‌ها اما انتظار برای تعدیل سود از محل قیمت فرآورده‌های نفتی و درعین‌حال تعیین قیمت ارز دولتی در لایحه بودجه ۹۷، باعث شده تا این گروه هم‌سو با حمایت صندوق‌های توسعه و تثبیت بازار، شاهد اقبال معامله‌گران حقیقی و شکل‌گیری صف خرید ناپایدار در این گروه باشند.

نظر بدهید