گزارش بورس یک‌شنبه ۱۹ شهریور

0
347

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

بررسی شاخص های بورسبرروروسی شاخص های بورس

بررسی تحلیلی بازار بورس
شاخص کل بورس با کاهش ۴۱۹ واحدی به ۸۳.۲۵۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۴۳۱ میلیاردریال(۷۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۳۵۸ میلیارد ریال (تقریبا ۸۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۲۸۹ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ارتباطات سیار ایران با ۱۴ واحد، پتروشیمی جم با ۱۳ واحد و نفت و گاز و پتروشیمی تأمین با ۷ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۱۴۳ واحد، فولاد مبارکه اصفهان با ۶۶ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۴۹ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۴۳ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۴۰۳ میلیون و ۷۶۱ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۶ هزار و ۱۶ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۳درصد پایینتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۱ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۸ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۳ نماد (معادل ۸۴% تعدادی و معادل ۸۹ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۷۸ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۸۵ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۰ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروزصنعت فلزات اساسی ۱۴۵، خودرو و ساخت قطعات با ۱۲۴ و استخراج کانه های فلزی با ۸۶ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی کم‌عمق‌ترین روز معاملاتی خود را پشت سر گذاشت که توقف روند افزایش قیمت‌ها در بازارهای جهانی و در عین حال منتفی شدن حذف تعرفه واردات فولاد از سوی دولت باعث شد، تا معامله‌گران بورس تهران امروز با خبرهای نه چندان خوشحال‌کننده به استقبال نخستین روز معاملاتی هفته بروند. در گروه فلزات اساسی و معدنی‌ها نیز لیدر این گروه یعنی ملی صنایع مس ایران با انباشت عرضه معامله‌گران اغلب حقیقی و صف فروش پایدار ۱۲ میلیون سهمی در حالی مواجه شد که خریداران حقوقی، اصلی‌ترین خریداران این سهم در حداقل کف قیمتی این سهم در دامنه نوسان قیمتی امروز بودند. در فولاد مبارکه نیز روند معاملات متعادل در ادامه نوسان نزولی قیمت‌ها در حالی ادامه یافت که اغلب معامله‌گران حقیقی در این سهم فروشنده بودند. مشابه همین وضعیت نیز در گروه معدنی‌ها و دوقلوهای سنگ‌آهنی به وقوع پیوست، به طوری که علی‌رغم حجم معاملات پایین و متعادل، اما معامله‌گران حقوقی، اصلی‌ترین خریداران در این گروه در دامنه نزولی قیمت‌ها بودند.

نظر بدهید