وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
تحلیل بازار بورستحلیل بازار بورس
بررسی تحلیلی بازار بورس
شاخص کل بورس با کاهش ۲۰۹ واحدی به ۸۵.۵۸۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۰۷۴ میلیاردریال( ۱.۹۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۰۱۲ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۶۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بودهاست. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۵۸۶ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت مخابرات ایران با ۵۷ واحد، پتروشیمی مبین با ۲۷ واحد و ارتباطات سیار ایران با ۱۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان با ۴۳، فولاد خوزستان با ۴۰ واحد و فولاد مبارکه اصفهان با ۳۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۰۷ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۹۹۳ میلیون و ۵۶۰ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۹ هزار و ۲۳۸ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۴ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۳ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۰ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۷ نماد (معادل ۸۴% تعدادی و معادل ۸۹ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۰۴ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۶ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۷ نماد بدون تغییر بهکارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات ۲۰۶، ساخت محصولات فلزی با ۱۴۶ و فلزات اساسی با ۱۴۲ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
روند صعودی بورس تهران در سال جاری از تیرماه به بهانه رشد قیمت‌های جهانی در بازار فلزات اساسی و کانه‌های فلزی آغاز شد. در این فضا طبیعی بود که توجه بازار به سمت نمادهای فلزی و معدنی جلب شده و منجر به رشد قیمت در این نمادها شود. از آنجا که نمادهای گروه فلزی و معدنی عموما نمادهای بزرگ و شاخص‌سازی هستند به تبع رشد قیمت در این نمادها، شاخص کل بورس نیز رشد قابل توجهی را ثبت کرد.در نهایت بازدهی متوسط بورس تهران در نیمه اول سال به ۱/ ۱۱ درصد رسید که بخش عمده آن تحت تاثیر گروه‌های فلزی و معدنی شکل گرفته بود. در این میان کمبود نقدینگی فعال در بازار سهام، رشد گروه‌های فلزی و معدنی را با اصلاح قیمت در سایر گروه‌ها همزمان کرد. به عبارت بهتر، از آنجا که نقدینگی فعال در بازار سهام محدود بود (با توجه به نرخ بالای سود بدون ریسک) برای ایجاد تقاضا در نمادهای فلزی و معدنی، مهاجرت نقدینگی از سایر گروه‌ها به گروه‌های فلزی و معدنی ضروری به نظر می‌رسید. در نتیجه همزمان با رشد شاخص فلزات اساسی و شاخص استخراج کانه‌های فلزی، افت تقاضا و افزایش عرضه در سایر گروه‌ها شکل گرفت و در نهایت سایر گروه‌های بورسی با اصلاح قیمتی مواجه شدند.

نظر بدهید