گزارش بورس یک‌شنبه ۲۰ فروردین

0
334

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-960120-1monitoreconomy_ir-stock-960120-2بررسی تحلیلی
شاخص‌کل بورس با افزایش ۵۵ واحدی به ۷۷.۸۶۰ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۷۹۳ میلیارد ریال (۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۰۸۵میلیارد ریال (تقریباٌ ۵۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۳۲۸ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت خدمات انفورماتیک با ۶۵ واحد، سایپا با ۴۳ واحد و گروه مپنا با ۳۲ واحد افزایش بیشترین تأثیرمثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۶۸ واحد،‌ بانک ملت با ۲۹ واحد و توسعه معادن و فلزات با ۲۰ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۲۵ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۷۹۳ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۸۵ هزار و ۵۷۶ نوبت داد و ستد بود.
بازار سهام امروز شاهد تقویت تقاضا در گروه خودرویی‌ از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی با وجود عرضه‌های تدریجی برخی حقوقی‌ها بود. این در حالی است که گروه رایانه‌ای‌ نیز این روزها با اقبال کمرنگ خریداران روبروست. به نظر می‌رسد بازار سهام قید سهم‌های بزرگ و شاخص‌ساز بازار را با دید دست کم میان‌مدت تا زمان انتخابات ریاست جمهوری زده است. طی معاملات امروز بازار سهام در حالی نظاره‌گر غلبه عرضه بر تقاضای سهام در گروه پالایشی بود که در گروه خودرویی‌ و قطعه‌سازان همچنان تقاضا از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی به شکل‌گیری صف خریدهای ناپایدار در اغلب نمادهای معاملاتی بود. در گروه محصولات شوینده‌ها نیز همچنان تک سهم‌های این گروه مورد توجه معامله‌گران اغلب حقیقی با هدف نوسان‌گیری کوتاه مدت است. این در حالی است که گروه رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن در آستانه عرضه اولیه سهام به پرداخت ملت این روزها شاهد گرفتن p/e اصلاحی خود است. امروز همچنین ۱۴.۵میلیون سهم بیمه نوین به قیمت بیش از یک میلیون تومان روی صفر تابلو کد به کد شد.
همواره در سال آخر ریاست جمهوری شاخص های بورسی به بالاترین حد خود می رسد و این روند در حالی صورت می پذیرد که یک رییس جمهور بتواند برای دومین دوره متوالی نیز به کمک آن به عنوان یک ابزار انتخاباتی رأی بیاورد. با وجود اینکه این روند در یک سال پایانی دوره ریاست جمهوری کنونی اتفاق نیفتاد، اما اگر خوش بینانه فکر کنیم امید آن می رود که در ماه های باقیمانده از دوره فعلی ریاست جمهوری این امر رقم بخورد. از جنبه های تبلیغاتی بایستی شاخص بورس افزایش یابد تا قبل از برگزاری انتخابات و برای برنده شدن در نتیجه رأی گیری، نسبت به دولت وجهه خوبی در میان عموم شکل گیرد. هر چند که در حال حاضر و در دولت فعلی چندان نگاه ویژه ای نسبت به بورس وجود ندارد.

برترین‌های بورس
monitoreconomy_ir-stock-960120-3monitoreconomy_ir-stock-960120-4

 

نظر بدهید