گزارش بورس یک‌شنبه ۲۱ خرداد

0
365

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-21-1monitoreconomy_ir-stock-21-2بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با افزایش ۱۵واحدی به ۷۹.۸۷۰ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۸۰۶ میلیارد ریال(۱.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۱۵۵ میلیارد ریال (تقریبا ۷۵۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۲۱۱ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه سرمایه گذاری امید با ۲۵ واحد، مخابرات ایران با ۲۲ واحد و فولاد مبارکه اصفهان با ۱۶ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت تهران با ۱۱ واحد، پالایش نفت بندر عباس با ۱۱ واحد و گروه مپنا با ۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۸۱ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۴۴۹ میلیون و ۹۶۳ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۵ هزار و ۷۶۵ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۴ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۴ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۵۹ نماد (معادل ۷۷% تعدادی و معادل ۸۶% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۸۴ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۶۰ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۵ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز گروه محصولات شیمیایی با ۱۱۹، خودرو و ساخت قطعات با ۷۵ و فرآورده های نفتی با ۶۶ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
در حال حاضر بورس تهران برای رونق پایدار به محرک‌های اصلی‌ و بنیادی نیاز دارد؛ محرک‌هایی چون رشد قیمت‌ کالاها در بازارهای جهانی، افزایش نرخ دلار و کاهش واقعی نرخ سود بانکی. این موارد می‌تواند به ایجاد روندی مثبت و با ثبات در بازار سهام بینجامد. در واقع با ظهور هر یک از این محرک‌ها می‌توان به حاکم شدن روند متعادل و پایدار در بازار سهام امیدوار بود. در این میان تاثیر فصل مجامع را نیز نباید نادیده گرفت. در این شرایط، اکثر نمادها به دلیل برگزاری مجامع متوقف هستند. (بررسی‌ها نشان از توقف‌ ۶۵ نماد تا پایان معاملات روز گذشته دارد.) برخی سهامداران نیز به دلیل تمایل به نگهداری سهام خود در فصل مجامع به دلیل پرداخت سود، از فروش سهام در این دوره اجتناب می‌ورزند. ضمن اینکه در دیگر سهم‌ها نیز خرید چندانی ندارند. این امر به کاهش حجم معاملات در روزهای اخیر منجر شده است. از سوی دیگر با توجه به رسیدن قیمت‌ها در نمادهای بزرگ و شاخص‌ساز به سطحی از تعادل، امکان ریزش بیشتر در این نمادها وجود ندارد. این در حالی است که به دلیل نبود محرک قوی، امکان رشد قیمتی نیز در این نمادها مشاهده نمی‌شود.
برترین های بورس
monitoreconomy_ir-stock-21-3monitoreconomy_ir-stock-21-4

نظر بدهید