گزارش بورس یک‌شنبه ۲۲ اسفند

0
333

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-22esfand95-1

monitoreconomy_ir-stock-22esfand95-2

بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با افزایش ۱۳ واحدی به ۷۶.۳۲۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۵.۲۶۴ میلیارد ریال (۴.۱۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۵.۷۳۶ میلیارد ریال (تقریباٌ ۵.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۹۰۰ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۵۰ واحد، مخابرات ایران با ۲۰ واحد و پتروشیمی فجر با ۱۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ماشن سازی اراک با ۶۴ واحد،‌ سرمایه گذاری غدیر با ۴۱ واحد و گروه مپنا با ۲۱ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۵۲۶ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن دو میلیارد و ۳۳۹ میلیون سهم با اوراق مالی قابل معامله طی ۴۹ هزار و ۷۱۵ نوبت داد و ستد بود.
امروز تعداد ۸۳.۴ میلیون سهام از گروه خودرو به ارزش معاملاتی ۹.۹ میلیارد تومان در ۷.۹ هزار نوبت معاملاتی دست به دست کردند. همچنین ارزش بازار گروه بالغ بر ۱۵,۸۵۴ میلیارد تومان بود که چیزی حدود ۵ درصد از ارزش کل بازار بورس است. بررسی‌ها نشان می‌دهد فشار فروش و نیاز به نقدینگی در هفته پایانی سال به اوج خود رسیده است. در این شرایط نگاه سهامداران به بازار می‌تواند از اهمیت بالایی برخوردار باشد. با توجه به اینکه سال ۹۶ با ریسک‌های قابل‌توجهی از قبیل انتخابات ریاست جمهوری و روند بازارهای جهانی همراه است، استراتژی سهامداران درخصوص ریسک پذیری و ریسک گریزی متفاوت است. به این ترتیب، سهامداران ریسک‌گریز با توجه به ریسک‌ها باید بخش کمی از سرمایه خود را وارد این بازار کنند و در صورت ورود، نگاه بلندمدت داشته باشند اما ریسک‌پذیرها می‌توانند از فضای نسبتا منفی فعلی برای شناسایی فرصت‌های خرید استفاده کرده و کسب سود کنند.
شاخص کل در حالی در روزهای سرد و رکودی اسیر نوسانات نزولی شده است که حجم و ارزش معاملات نیز در بازار به شدت کاهش یافته است و عملاً می‌رود تا سال ۹۵ را با بازدهی منفی برای سهامداران خود به پایان برساند. سالی که به واسطه بلوک‌زنی‌های خاص در بسیاری از روزها، از بار منفی آن کاسته شد اما شرایط خرد و کلان اقتصادی-سیاسی به گونه‌ای نبود که کام سهامداران شیرین شود. رشد قیمت سهام در سال‌های اخیر در انتهای سال همواره با فروکش کردن تسویه اعتبارات و نقد کردن دارایی‌های سهامدارانی که تا انتهای سال پول خود را می‌خواسته‌اند، آغاز می‌شده است. در هفته جاری نیز روز دوشنبه آخرین روز فروش برای کسانی است که در سال ۹۵ وجه حاصل از فروش خود را می‌خواهند. به نظر می‌رسد با پایان یافتن موعد تسویه اعتبارات و عبور از دوشنبه، فشار فروش در بازار کاهش یافته و روند معاملات رو به بهبود گذارد.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-22esfand95-3

monitoreconomy_ir-stock-22esfand95-4

نظر بدهید