گزارش بورس یک‌شنبه ۲۳مهر

0
354

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
تحلیل بازار بورستحلیل بازار بورسبررسی تحلیلی بازار بورس
شاخص‌ کل بورس با افزایش ۱۳۱ واحدی به ۸۵.۳۹۴ واحد رسید.ارزش معاملات در بورس معادل۱.۰۸۳ میلیاردریال(۲۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۰۳۶ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۴۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۴۶۹ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۲۶ واحد، پالایش نفت تهران با ۲۲ واحد و معدنی و صنعتی گل گهر با ۱۷ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت آلومینیوم ایران با ۱۰، معدنی و صنعتی چادر ملو با ۹ واحد و داده گستر عصر نوین با ۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۰۸ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۴۳۳ میلیون و ۹۲۰ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۳ هزار و ۷۶۵ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۹ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۶ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۰ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۷ نماد (معادل۸۴% تعدادی و معادل ۹۱ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۳۶ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۲۹ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۲ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی ۲۵۰، خودرو و ساخت قطعات با ۱۱۲ و محصولات شیمیایی با ۷۶ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).


امروز بورس تهران در حالی شاهد معاملات کم حجم و اغلب رخوت‌آور در کلیت معاملات بازار سهام بود که همزمان با بازارگردانی ضعیف برخی حقوقی‌ها در گروه‌های پالایشی و معدنی اما تک‌سهم‌های پیشرو فولادسازان را در کانون توجه خریداران سهام قرار داد همزمان در گروه خودرویی‌ نیز امروز سایپا همچنان با معاملات پرحجم، اما در محدوده صفر تابلو همراه بود. چشم‌انداز خاکستری اقتصاد ایران باعث شده تا اغلب معامله‌گران بر روی تک سهم‌های برخوردار از رانت خبر تمرکز کنند، با این همه همچنان جریان نقدینگی در بازار ترجیح می‌دهد تا روشن شدن چشم‌انداز بازار سرمایه در پارک بماند. امروز همچنین آگهی عرضه اولیه سهام شرکت شیر پاستوریزه پگاه آذربایجان شرقی به روش ثبت سفارش برای فردا دوشنبه در بازار دوم فرابورس منتشر شد.

نظر بدهید