گزارش بورس یک‌شنبه ۲۴ اردیبهشت

0
390

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-960224-1monitoreconomy_ir-stock-960224-2بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با کاهش ۱۷۹ واحدی به ۷۹.۹۶۳ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۴۰۱ میلیارد ریال (۱.۲۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۲۲۷ میلیارد ریال (تقریبا ۸۵۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۵۷۸ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ارتباطات سیار ایران با ۱۹ واحد، پتروشیمی جم با ۱۸ واحد و فولاد خراسان با ۱۴ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی پردیس با ۲۵ واحد، مخابرات ایران با ۲۳ واحد و گروه مپنا با ۱۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۴۰ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۸۷۰ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۹ هزار و ۳۸۸ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۳ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و در طی ساعات معاملات ۱۷ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۷۹ نماد (معادل ۸۳% تعدادی و معادل۹۳% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۶۴ نماد با افزایش قیمت، و تعداد ۱۹۸ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۷ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز گروه خوردرو و ساخت قطعات با ۲۸۳ میلیارد ریال، عرضه برق، گاز، بخار با ۱۱۷ میلیارد ریال و فرآورده های نفتی ۱۰۸ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
به نظر می‌رسد آخرین مناظره زنده تلویزیونی نامزدهای انتخاباتی باعث شد هیجان در بورس تهران به شدت کاهش یابد. تداوم حاکمیت دولت فعلی به زعم فعالان بورس، می‌تواند برای آینده بازار سهام بهتر باشد. حالا چنین به نظر می‌رسد که شانس دولت فعلی برای ادامه حیات در دوره آتی بیشتر شده است. پیش‌فرض آن است که چنانچه دولت فعلی در دوره بعدی نیز انتخاب شود، سیاست‌های اقتصادی خود را ادامه خواهد داد. بنابراین می‌توان ادعا کرد که اتفاق غیرمترقبه‌ای در انتظار بورس تهران نخواهد بود. نکته دیگر اینکه چنانچه شانس دولت فعلی را برای انتخاب مجدد بالاتر بدانیم، بخشی از هیجان بورس ناشی از افزایش ریسک برجام، افزایش نرخ ارز و همچنین افزایش نرخ تورم نیز مرتفع شده است.بنابراین رفته‌رفته رفتار بورس تهران نیز به سمت عادی‌سازی و خروج از هیجان پیش خواهد رفت. اما از آنجا که هنوز آینده انتخابات به‌طور کامل روشن نشده است، طبیعی است که فعالان بورس تا حدودی احتیاط را چاشنی تحلیل‌های خود کنند. به ویژه آنکه اغلب قیمت‌ها در بورس تهران (خصوصا قیمت‌ سهام شرکت‌های کوچک‌تر) در محدوده بالایی قرار گرفته است. در واقع دلیل افت فعلی قیمت‌ها را می‌توان از یک سو افزایش احتیاط خریداران بالقوه و از سوی دیگر رشد بی‌رویه قیمت‌ها در هفته‌های اخیر دانست.

برترین‌های بورس
monitoreconomy_ir-stock-960224-3monitoreconomy_ir-stock-960224-4

 

نظر بدهید