گزارش بورس یک‌شنبه ۲۴ بهمن

0
315

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-24bahman95-1 monitoreconomy_ir-stock-24bahman95-2
بررسی تحلیلی

شاخص‌کل بورس با افزایش ۱۰ واحدی به ۷۶.۸۲۷ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۷۱۳ میلیارد ریال ( ۸۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۹.۶۷۹ میلیارد ریال (تقریباٌ ۹.۳۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۲۹۲ میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۳۷واحد، معدنی و صنعتی چادر ملو با ۲۶ واحد و نفت بهران با ۱۷واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۲۹ واحد، بانک کارآفرین با ۱۹ واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان با ۱۲واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۷۱ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۶۱۰ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی۴۹ هزار و۸ نوبت داد و ستد بود.
امروز یکشنبه ۲۴ بهمن ماه بازار سرمایه به ناکامی‌های خود ادامه داد و شاخص کل که از ابتدای معاملات روند کاهشی را در پیش گرفته بود، در نهایت شاخص کل با رشد اندکی به کار خود پایان داد. شنیده‌های بازار حاکی از آن است که شرکت تایدواتر خاورمیانه برای راهبری بندر فریدونکنار قرارداد امضاء کرد. در ادامه نماد خلنت نیز با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شد. ازسوی دیگر نماد معاملاتی کماسه بازگشایی شد؛ همچنین نماد دسانکو و حق تقدم آن با توجه به اطلاعات دریافتی مبنی بر تغییر با اهمیت پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی ۱۳۹۵ متوقف شدند. کماسه پس از بازگشایی ۴۲۵۰ ریال قیمت خورد و صف خرید بیش از ۵ میلیونی تشکیل شد. همچنین نمادهای معاملاتی شرکتهای بانک ملت، گروه دارویی برکت، ساپیا، بانک تجارت و ایران خودرو پربیننده ترین نمادهای معاملاتی امروز بورس اوراق بهادار بودند.
روز به روز هر چقدر به پایان سال ۹۵ نزدیک تر می شویم به پایان سالی که تمامی آمارها و گزارشات اقتصادی نشان از رونق و شرایط مساعد دارد اما نمی دانیم چرا حتی ذره کوچکی از این رشد و رونق ها در دماسنج اقتصاد نمایان نیست. بازار سرمایه نتوانست طی سال های رونق اقتصادی حس اندکی رونق و منطق به خود ببیند، گویی که سد عظیمی بر سر راه ورود نقدینگی به بورس وجود داد که باعث شده دریای بورس امروز همچون چشمه ای در حال خشک شدن باشد. تجربه سنوات گذشته نشان داده که بازار سرمایه در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری کشورمان روندی صعودی به خود می گیرد که البته این امر نیز بنا به دیدگاه فرد انتخاب شونده در جریان انتخابات و همسو بودن دیدگاه وی با بازار سرمایه می تواند اثر گذار باشد. بنابراین پیش بینی می شود بازار سرمایه تا اردیبهشت ماه سال آینده به همین منوال سپری شود و باید دید که دولت در این دوره چه برنامه ای برای حمایت از بازار سرمایه دارد.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-24bahman95-3monitoreconomy_ir-stock-24bahman95-4

نظر بدهید